Obětí železničního neštěstí ve Filadelfii už je sedm, vyšetřovatelé pátrají po příčinách

V americké Filadelfii vyšetřovatelé dál pátrají po příčinách nejhoršího železničního neštěstí v regionu za poslední léta. Při havárii, během které vlak směřující z Washingtonu do New Yorku sjel z kolejí, zahynulo sedm lidí. Dvě stě cestujících utrpělo zranění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky vlaku Amtrak po nehodě ve Filadelfii

Trosky vlaku Amtrak po nehodě ve Filadelfii | Zdroj: Reuters

Vlak společnosti Amtrak vykolejil ve Filadelfii před půlnocí tamního času. Na místě i po mnoha hodinách dál pracují vyšetřovatelé a technici, kteří odklízejí následky havárie.

Vagony při neštěstí vyletěly z kolejí, některé se úplně obrátily. Od dramatických následků nehody se odvíjí i povaha zranění cestujících.

Úřady potvrdily, že počet mrtvých se zvýšil z šesti na sedm. Několik lidí zůstává nezvěstných a někteří ze dvou stovek zraněných jsou v kritickém stavu, obětí tak může ještě přibývat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O železničním neštěstí v americké Filadelfii informovala zpravodajka Lenka Kabrhelová

Vyšetřovatelé našli černí skříňky s detailním záznamem jízdy, nyní je budou důkladně analyzovat. Už v noci vyslechli vlakvedoucího, který byl při nehodě také zraněn.

Deník The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování uvedl, že souprava se pohybovala rychlostí vyšší než 160 kilometrů za hodinu. Tato rychlost je sice pro vlaky Amtrak povolená, ve městech a obydlených místech ale mají strojvedoucí nařízeno zpomalit.

Vyšetřovatelé přenášejí záznamník s údaji o jízdě havarovaného vlaku | Foto: Reuters

Důsledky nehody pociťují miliony cestujících. Severovýchodní koridor je totiž jednou z nejrušnějších železničních spojnic na východní pobřeží Spojených států. Část trati mezi New Yorkem a Filadelfií podle některých odhadů zůstane úplně uzavřená až do konce týdne.

Úřady si dlouhodobě stěžovaly na podfinancování trati. Shodou okolností právě dnes kongresový výbor zamítl žádost o navýšení rozpočtu. Dá se proto očekávat, že neštěstí rozproudí debatu o fungování Amtraku jako takového a obecně i o stavu americké dopravní infrastruktury, která podle kritiků zaostává oproti jiným rozvinutým zemím.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme