Čínský obhájce lidských práv Wang dostal čtyři a půl roku vězení. Věnoval se případům policejního násilí

Známý advokát specializovaný na obhajobu lidských práv Wang Čchüan-čang byl v Číně odsouzen ke 4,5 roku vězení za podvracení státní moci. Kromě toho byl na pět let zbaven politických práv. Oznámil to v pondělí soud ve na severovýchodě Číny. Soudní proces, který organizace hájící lidská práva označily za předstíraný, se odehrál v prosinci za zavřenými dveřmi, napsala agentura Reuters. Podle ní není jasné, zda se Wang proti verdiktu odvolá.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wang se zabýval případy, které čínské úřady vnímají velmi citlivě, například obviněním z policejního násilí. Advokát hájil politické aktivisty, členy zakázaného duchovního hnutí Fa-lun-kung a rolníky, kterým vyvlastnili půdu.

Hongkong se podřizuje Číně. Za urážku státní hymny mají hrozit až tři roky vězení

Číst článek

V srpnu 2015 se stal Wang nezvěstným při zátahu proti aktivistům za lidská práva a právníkům. Podle agentury AP neměl Wang více než tři roky přístup ke svým právníkům nebo rodině.

Wang patří mezi více než 200 právníků a obhájců lidských práv, kteří byli zadrženi v roce 2015, desítky z nich byly odsouzeny k trestům vězení. Oficiálně byl Wang obviněn z podvracení v lednu 2016.

Wangova manželka Li Wen-cu si v prosinci stěžovala, že jí úřady nedovolují manžela navštěvovat, stejně jako sedmi právníkům, které najala na jeho obhajobu. Předloni v květnu ji během návštěvy Pekingu německá kancléřka Angela Merkelová. O osud advokáta se zajímají také Spojené státy a Evropská unie.

Čínský prezident Si Ťin-pching od nástupu k moci rozšiřuje tažení vůči disentu s poukazem na nutnost posílit bezpečnost a stabilitu země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme