Obhajoba: Zrušte rozsudek nad Mladičem, má chatrné zdraví

Obhájci Ratka Mladiče, kterého Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu odsoudil k doživotnímu vězení za zločiny spáchané během války v Bosně, žádají soud o zrušení rozsudku. Důvodem je chatrný stav bývalého velitele bosenskosrbské armády, který prý trpí mírnou kognitivní poruchou, napsala Balkánská investigativní zpravodajská síť BIRN. Onemocnění se projevuje jako zhoršení paměti a myšlení.

Tento článek je více než rok starý.

Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ratko Mladić na archivním snímku z roku 1993 (vlevo) a krátce před vynesením rozsudku v Haagu 22. listopadu 2017.

Ratko Mladić na archivním snímku z roku 1993 (vlevo) a krátce před vynesením rozsudku v Haagu 22. listopadu 2017. | Zdroj: Reuters

Haagský tribunál uznal Mladiče vinným v 10 z 11 bodů obžaloby, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem z července 1995. Vinen je rovněž ze zločinů proti lidskosti a z porušení zákonů nebo zvyklostí válečného práva. Rozsudek je ale prvoinstanční a nepravomocný. Obhajoba již dříve oznámila, že se proti němu odvolá.

'Ztělesnění zla.' Generál Ratko Mladić dostal za genocidu ve Srebrenici doživotí

Číst článek

Obhájci Mladiče v pondělí požádali soudce Mechanismu OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT), který agendu Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) převzal, aby verdikt z listopadu 2017 zrušili. Odvolávají se přitom na srbského lékaře, který dříve tvrdil, že Mladić není zdravotně schopen se jednání tribunálu účastnit.

Během čtení listopadového rozsudku bylo zasedání tribunálu na desítky minut přerušeno kvůli údajné nevolnosti souzeného. Soudce ho následně z jednací síně vykázal, a Mladić si tak zbytek čtení rozsudku vyslechl ve vedlejší místnosti.

Podle obhájců však tím soudce porušil Mladičova práva. „Respektování lidských práv obžalovaného znamená, že rozsudek není možné číst, pokud obžalovaný není schopen se tribunálu účastnit,“ cituje BIRN z prohlášení obhájců.

Advokáti se od začátku loňského roku snažili dosáhnout dočasného propuštění Mladiče, aby mohl být léčen v zahraničí. K tomu poskytla záruku i srbská vláda, což ale tribunál zamítl, stejně jako žádost obhájců o odklad vynesení listopadového rozsudku kvůli nedobrému zdraví souzeného.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme