Objem vody v přehradě Oroville klesl. Úřady se dál obávají povodní, má opět pršet

Kalifornské úřady nařídily evakuaci 180 tisíc lidí kvůli problémům na nejvyšší americké přehradě. Objem vody v nádrži stoupl po nedávných deštích a oba nouzové přepady jsou poškozené. Proto se úřady obávají možných záplav. Protržení hráze ale nehrozí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrada Oroville v severní Kalifornii, které hrozí protržení.

Přehrada Oroville v severní Kalifornii, které hrozí protržení. | Zdroj: Reuters

Úřady v okolí Orovillské přehrady vyhlásily mimořádný stav. Podle záchranáře Kevina Lawsona by kvůli trhlině v nouzovém přepadu mohla místa pod přehradou zavalit povodňová vlna. Samotná dvě stě třiceti metrová hráz podle úřadů ohrožená není. Oba nouzové odtoky postavili v 50. letech a poškozeny byly erozí v minulém týdnu.

Nejvyšší přehradě v USA hrozí protržení. Uřady povolaly Národní gardu a evakuují statisíce lidí

Číst článek

Podle odborníka na bezpečnostní dohled nad vodními stavbami Miloše Sedláčka, ale situace nemusí být tak kritická, jak se jeví na první pohled. „Porucha není na hlavním bezpečnostním přelivu, ale na jeho odpadu, tomu se říká skluz a měl by být založen na skalním podloží. Podstatné ale je, aby se eroze nedostala ke hrázi,“ vysvětlil Sedláček.

Americké úřady přehradu Oroville zpevňují. Podle jednoho z plánů, který zatím nebyl realizován, by mohly vrtulníky shazovat obrovské kusy skály do trhlin na bezpečnostním přelivu, aby ji ucpaly.

Úřady nařídily evakuaci 180 tisíc lidí. Mnozí opouštěli domovy narychlo, okolí Oroville postihly dopravní zácpy, obsazená je i většina hotelů. Někteří lidé ale odmítli opustit domovy. Blízká města také otevřela nouzová přístřeší.

Američané trhliny v nouzových přepadech zasypávají kamením | Foto: Reuters

Situace podle úřadů vypadá po napjaté noci příznivě, objem vody v přehradě poklesnul. V téměř padesátileté historii vodního díla je to poprvé, kdy se region potýká s tak vyhrocenou situací.

Přehradní drama způsobily deště, které paradoxně lidé v Kalifornii vítali. Stát totiž sužují sucha. Koncem týdne očekávají meteorologové další déšť, který by mohl situaci opět zhoršit.

Přehrada v Kalifornii | Foto: Reuters

Přehrada Oroville v severní Kalifornii, které hrozí protržení. | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme