Objevitel ledového muže zřejmě zahynul v Alpách

Obětí rakouských Alp se stal člověk, který před třinácti lety šokoval veřejnost i odborný svět nálezem záhadného mumifikovaného těla ledového muže z mladší doby kamenné, zvaného Ötzi. Alpské velehory se však tomuto vášnivému horolezci nakonec staly osudné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ötziho mumie | Foto: archaeologiemuseum.it

Osud sedmašedesátiletého Němce Helmuta Simona z Norimberku je až příliš zahalen do tajuplnosti. Zatímco on objevil tělo na ledovci v jižním Tyrolsku ledového muže z mladší doby kamenné, sám teď skončil ve sněhové vánici.

Podle salcburského četnictva vyrazil Simon v pátek sám na horskou túru do oblasti Gamskarkogel poblíž Salcburku. Pátrání po něm bylo vyhlášeno v sobotu a zúčastnilo se jej až 120 záchranářů, hasičů a také hlídky s lavinovými psy.

V oblasti silně sněžilo a protože Simon neuvedl konkrétní cíl své cesty, záchranáři prohledávali širokou oblast. Nakonec museli kvůli sněhovým bouřím a velkému nebezpečí sesuvu lavin pátrání přerušit. V pátrání s pomocí helikoptéry se bude pokračovat, až to počasí opět dovolí. Odborníci jsou ale poměrně skeptičtí a tvrdí, že je velmi nepravděpodobné, že ho najdou ještě živého.

Teploty se v tomto horském masivu dosahujícím až 2500 metrů nadmořské výšky udržují již řadu dnů pod bodem mrazu. Oblast, kde Simon zřejmě zahynul, leží jen 150 kilometrů od místa, kde před třinácti lety našel mezitím proslavenou ledovou mumii.

Helmut Simon, který žije v Norimberku, objevil mumifikovanou mrtvolu muže spolu se svou ženou na podzim 1991 při sestupu z hory Similaun v Jižním Tyrolsku. Stáří těla je odhadováno asi na 5300 let, tedy z mladší doby kamenné.

Podle místa nálezu v údolí Ötztal vešla mumie v celosvětovou známost pod jménem Ötzi. Tělo bylo v překvapivě zachovalém stavu díky tomu, že bylo po celá tisíciletí zmrazeno ve věčném ledu a sněhu. Na denní světlo se dostalo až díky výraznému tání ledovce, který ustoupil v místě nálezu o desítky metrů.

Manželé Simonovi se již léta soudí s italskými orgány o finanční nálezné. Italský soud v Bolzanu sice oficiálně uznal Simonovy jako nálezce, odmítl však jejich nárok na nálezné s tím, že objev má vědeckou hodnotu.

Advokáti Simonových však poukazují na to, že Bolzano si pro Ötziho vybudovalo zvláštní muzeum a mumie přitáhne ročně do regionu Horní Adiže/Jižní Tyroly na 300.000 návštěvníků. Region má tedy z mumie výrazný komerční zisk a měl by proto příslušnou odměnu poskytnout i nálezcům.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme