Oblak radiace podle studie pocházel z továrny na Urale. ,Vždy to bude jen podezření,‘ říká Drábová

Zdrojem radiace, která se před dvěma lety šířila Evropou, nejspíš opravdu bylo Rusko. Potvrdila to studie mezinárodního týmu vědců, na kterou upozornil německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Škodlivý izotop ruthenia podle ní pravděpodobně unikal z továrny na zpracování radioaktivních materiálů Majak na jižním Urale.

Tento článek je více než rok starý.

Majak / Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radioaktivní izotop iridia 192 má pro lidské zdraví vážné až fatální následky (ilustrační snímek).

Koncentrace izotopů ruthenia ve středoevropském ovzduší byla tehdy velmi nízká, a tak neohrožovala lidské zdraví. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vědci zkoumali výsledky asi 1300 měření radiace ze stanic v Asii a v Evropě a taky modely toho, jak na podzim 2017 proudil vzduch a kde se ruthenium hromadilo. Na základě toho ukázali na jižní Ural.

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové to ale vždy zůstane jen podezření.

„Ruští kolegové, jak z dozoru, tak z vědecké komunity, velmi striktně odmítli, že by v Majaku k nějaké takové významné události v dané době došlo,“ uvedla Drábová pro Radiožurnál.

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom v reakci na novou studii znovu odmítla, že by se radiace šířila z Majaku. Podle agentury vědci nepřišli s ničím novým a zařízení už dřív prokázalo, že nebylo původcem radiace.

Se zprávou přišel v listopadu 2017 francouzský institut pro ochranu před radiací IRSN, který společně s několika dalšími evropskými centry pro jadernou bezpečnost naměřil v ovzduší vyšší míru ruthenia 106, tedy produktu, který se přirozeně v ovzduší nevyskytuje a je zejména výsledkem štěpení atomů v jaderném reaktoru.

Francouzské středisko nicméně vyloučilo, že by za tím stála havárie reaktoru. Ta by totiž vedla ke kontaminaci i jinými látkami.

Koncentrace izotopů ruthenia ve středoevropském ovzduší byla tehdy velmi nízká, a tak neohrožovala lidské zdraví.

kla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme