Oblast postiženou tsunami zasáhlo nové zemětřesení

Téměř přesně po třech měsících se u indonéské Sumatry znovu silně otřásala země. Nebezpečí ničivých vln tsunami ale zřejmě tentokrát nehrozí. Zemětřesení o síle 8,7 stupně Richterovy škály si nicméně vyžádalo několik desítek mrtvých na indonéském ostrově Nias, jehož středisko podle tamní policie ze tří čtvrtin srovnalo se zemí. Zraněno je mnoho lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé opouštějí své domy

lidé opouštějí své domy | Zdroj: ČTK

Země v oblasti krátce po otřesech vydaly varování před možností vzniku ničivých vln tsunami. Jejich nebezpečí ale už zřejmě pominulo. Na Srí Lance začala evakuace lidí z pobřeží. Zpravodajka ČTK Dana Kovalová, která je ve srílanském městě Galle, Radiožurnálu večer řekla, že evakuace probíhá poměrně v klidu, přestože lidé mají ještě v živé paměti následky prosincového zemětřesení, které si v jihovýchodní Asii vyžádalo na 300.000 životů.

"Místní lidé mají strach, protože samozřejmě ta hrůza, která se tady stala, tak je všude kolem vidět. Tohle byla jedna z nejpostiženějších oblastí a lidé z pobřežních oblastí odcházejí v dlouhých frontách výš, do výše položených míst, ale paniku jsem nikde neviděla. Spíš tedy smutek a hodně velký strach z toho, co bude, protože tady všude na pobřeží už se začaly obnovovat domky, provizorní přístřešky, lidé začali uklízet trosky, panuje tady neuvěřitelná aktivita, ti lidé se strašně rychle vzpamatovali z té rány, která je postihla, a začali si znova budovat životy od začátku. A je na nich hrozně vidět, že to, co si za ty tři měsíce vybudovali, by strašně neradi znova ztratili," popsala situaci v Galle Kovalová.

Už se také naplno rozeběhla pomoc. Jak v televizi BBC uvedl Gordon Weiss z UNICEF, organizace se snaží místním obyvatelům co nejvíce pomoci. "Momentálně máme dobré finanční rezervy pro oblast Indického oceánu a jsme velmi dobře připraveni. I kdybychom ale neměli finanční rezervy, byli bychom připraveni, protože je to naše práce. Vyvíjíme systémy, díky kterým jsme pohotoví, máme zásobní střediska po celém světě a do 48 hodin můžeme pomáhat kdekoli."

Seismolog Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd Radiožurnálu řekl, že je těžké odhadnout, jestli budou v této oblasti - blízké místu, které bylo v prosinci zničeno vlnami tsunami - další zemětřesení. Seismologové otřesy dostatečně dopředu zatím neumějí předpovědět.

"Ale tento otřes vznikl trochu jižněji od toho prosincového otřesu, takže zdá se, že se aktivovala oblast, která byla zatížena při tom prosincovém uvolnění napětí v té oblasti, která praskla dodatečným napětím. A pokud je už oblast pod nějakým napětím, tak stačí jenom malé dodatečné napětí a ta oblast může prasknout. Takže zdá se, že je aktivována ta jižní oblast."

Marika Táborská, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme