Oblasti zpustošené hurikánem se dočkaly pomoci

Pátý a šestý den po úderu ničivého hurikánu Katrina na jižní pobřeží USA se konečně dostaly do tempa záchranné a humanitární akce v oblasti, jejichž pomalý a nerozhodný start vyvolal velkou kritiku na adresu vlády prezidenta Bushe i místních úřadů. Zaplavený New Orleans už opustila většina lidí ohrožených na životě. Teď je na řadě odklízení mrtvých. Údaje o jejich počtu stále chybějí, některé odhady však hovoří až o tisícovkách obětí na životech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evakuace lidí z New Orleansu | Zdroj: ČTK

V sobotu ohlásily z nejvíce postiženého města New Orleansu bezpečnostní složky zřízení vzdušného mostu, tvořeného armádními vrtulníky, a vypravení kolon autobusů. Těm se do nedělního dopoledne podařilo ukončit evakuaci dvou hlavních shromaždišť uprchlíků ve sportovním stadionu Superdome a v Kongresovém středisku.

Celkově už bylo z postižených oblastí evakuováno několik set tisíc lidí. Přesto v zaplavených částech metropole Louisiany zůstává údajně ještě 60 až 80 tisíc lidí.

S tím, jak se rozbíhá pomoc, už neumírá tolik lidí jako v minulých dnech, ale v některých venkovských oblastech jsou obyvatelé stále odříznuti od okolního světa a zejména staří lidé a rodiny s dětmi jsou v panujících vedrech na pokraji vysílení.

Z obřích záchranných středisek v neworleánském Superdomu a Kongresovém centru bylo sice evakuováno dalších více než 40 tisíc lidí, ale noví a noví trosečníci vycházejí ze zatopených čtvrtí.

Lidé v nejpostiženějším městě Mississippi Biloxi si přinesli židličky do poničeného kostela a modlí se za lidi v New Orleansu. Tam má osobně ověřit nasazení armády ministr obrany Donald Rumsfeld a generálové.

Na jihovýchodě Spojených států se v tuto chvíli rozvinula masivní záchranná operace, na kterou lidé marně čekali první čtyři dny po katastrofě jménem Katrina. Na pobřeží Mexického zálivu ale stále vázne zásobování i přesto, že hlavní silnice jsou už několik dnů průjezdné. K sehnání ale není benzin.

O naléhavou pomoc pro postižené hurikánem Katrina žádají Spojené státy Evropskou unii a Severoatlantickou alianci. Washington potřebuje hlavně pokrývky, lékárničky s první pomocí, vodu a potraviny. Do Ameriky současně proudí nabídky s pomocí - na seznamu asi pěti desítek zemí je i Česko. Nejvíce zatím nabídl Katar, a to 100 miliónů dolarů.

Irácká odnož teroristické organizace Al-Káida, kterou vede abú Músa Zarkáví, dnes veřejně vyjádřila radost z katastrofy, kterou "americkému ďáblovi" způsobily přírodní živly. Tvrdí, že je to "začátek konce" Spojených států.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme