Oblečení pro americké olympioniky ušili v Číně. Politikům se to nelíbí

Výprava sportovců ze Spojených států amerických nastoupí na zahajovací ceremoniál olympiády v Londýně v oděvech, které byly ušity v Číně. Olympijský výbor USA se kvůli tomu stal terčem ostré kritiky ze strany politiků. Spojené státy ale zřejmě nejsou jedinou zemí, která šije olympijskou konfekci v čínských textilních továrnách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký pohled na londýnský olympijský stadion | Foto: Press kit, Anthony Charlton, London 2012

Slušivé bílé kalhoty a sukně a tmavomodrá saka i doplňky pro americké sportovce navrhl známý módní návrhář Ralph Lauren. Na rubu ale mají napsáno: vyrobeno v Číně.

„Jsem strašně zklamaný. Olympijský výbor by se měl stydět. Měli by všechny ty obleky naskládat na hromadu, spálit je a začít znova,“ prohlásil v Senátu lídr Demokratické strany Harry Reid.

Podobně reagovali i šéfka demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová i předseda této parlamentní komory, republikán John Boehner.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čínském původu amerických oděvů pro olympijskou výpravu informoval Pavel Novák

Nevole nad čínským původem oblečení jde v USA napříč politickým spektrem. Je to především proto, že americký textilní průmysl je v recesi a obří zakázka na výrobu obleků by mu mohla pomoci se z ní začít dostávat.

Politiky zaráží, že v zemi je 600 tisíc dělníků bez práce a přitom se nechává oblečení pro olympioniky šít v Číně. Ptají se, kde je národní hrdost.

Olympijský výbor se brání, že oproti většině svých protějšků ve světě nedostává peníze od státu, ale je financován ze soukromých zdrojů. Ekonomické hledisko je proto pro něj na prvním místě.

„Ze zakázek zadaných subdodavatelům mohou firmy získat lepší kvalitu za nižší cenu,“ vysvětlil televizi CNN Dan Ikenson z Institutu pro volný trh, proč globalizace vítězí nad pocitem patriotismu.

Pavel Novák, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme