Obléhané syrské Aleppo už podle OSN opustilo na 200 tisíc lidí

Syrské Aleppo už kvůli bojům mezi armádou a povstalci opustilo na 200 tisíc lidí. Uvedla to OSN, podle které zbývající obyvatelé dvoumilionového města naléhavě potřebují přísun vody, potravin a léků. Vládní síly se už déle než týden snaží těžkými zbraněmi i letectvem z města vytlačit rebely, kteří si vytvořili pozice mezi civilisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští povstalci už prý ovládají asi polovinu Aleppa | Zdroj: Reuters

Syrský režim po velvyslancích v Iráku, na Kypru a ve Spojených arabských emirátech dnes opustil chargé d‘affaires v Londýně. Dezertoval také údajně další z brigádních generálů a spolu s ním 11 důstojníků.

Vládní útoky se nezastavily ani dnes ráno a Damašek hlásí, že už povstalce z některých čtvrtí vytlačil. Syrský ministr zahraničí Valíd Muallim prohlásil, že armáda brzy dostane pod kontrolu celé město.

Americký ministr obrany Leon Panetta při svém blízkovýchodním turné varoval, že takový postup syrského režimu je „hřebíkem do rakve" prezidenta Bašára Asada.

Teherán naopak varuje zahraniční stoupence syrské opozice. Jak řekl íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí, je „iluzí a snem", že po případném svržení Asada by jednoduše nastoupila k moci nová vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvil na Rádiu Česko bezpečnostní a vojenský analytik Lukáš Visingr

Podle iráckých analytiků by případná rezignace Bašára Asada vedla v Sýrii k novému režimu Talibů. Tuto variantu nevylučuje ani bezpečnostní a vojenský analytik Lukáš Visingr.

„V opozici jsou velmi silně přítomni sunnitští radikálové s vazbami na Al-Káidu. Pokud by oni uspěli, tak by to znamenalo velké riziko pro celý region. Jejich vítězství by totiž povzbudilo podobné elementy v sousedních státech,“ myslí si Visingr.

Úspěch povstalců ve městě Aleppo bude podle analytika záležet hlavně na tom, jak tvrdě bude Asadova armáda ochotna postupovat. „Pokud je Asad odhodlán město srovnat se zemí, tak povstalci nakonec nutně musejí prohrát,“ míní Lukáš Visingr.

Podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse Sýrie směřuje k masakru. Vyzval proto Radu bezpečnosti OSN, aby pro ukončení krize dělala vše, co je v jejích silách. Francie prý bude požadovat, aby se koncem týdne uskutečnilo naléhavé zasedání Rady bezpečnosti, pravděpodobně na ministerské úrovni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik centra Glopilis Šádí Shanaáh mluví o situaci v Sýrii ve Stalo se dnes na Radiožurnálu

V Sýrii nejvíc trpí civilisté. Syrský lékárník Nizam Douba, který žije už desítky let v České republice, Radiožurnálu řekl, že lidé jsou bezradní, protože nemají kam se uchýlit.

Analytik centra Glopilis Šádí Shanaáh se domnívá, ž eje na místě mluvit už o humanitární katastrofě.

„Určitě ano, protože kromě uprchlíků registrovaných u OSN, kteří jsou mimo hranice Sýrie, je zhruba 110 tisíc, ale možná až třikrát víc jich je neregistrovaných,“ řekl Šádí Shanaáh.

Tito lidé se podle jeho slov uchýlili k příbuzným a známým v Jordánsku, Libanonu nebo v Iráku.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček, Břetislav Tureček, Eva Presová, ak, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme