Obliba marihuany v EU klesá, problémem jsou tvrdé drogy

Obliba drog mezi Evropany neklesá. Mění se ale preference jejich uživatelů. Nejoblíbenější drogou je stále marihuana, největším problémem zůstávají heroin a kokain. Píše se to ve výroční zprávě Evropského monitorovacího centra pro drogy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marihuana | Foto: Fotobanka stock.xchng

V případě heroinu se situace v Evropě stabilizovala, ale jeho spotřeba neklesá. "Je to stále nejvážnější problém pro Evropu, protože bývá hlavní příčinou úmrtí a těžkých závislostí na narkotikách. Ročně v zemích EU a Norsku, Turecku a Chorvatsku zemře na následky užívání drog asi 6 a půl až osm tisíc lidí," řekl Rádiu Česko bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák, který se seznámil s výroční zprávou evropského monitorovacího centra.

Ve zprávě se také uvádí, že roste obliba kokainu, zvláště západoevropských zemích. Alespoň jednou za život vyzkoušelo tuto látku 13 miliónů Evropanů. Jenom za poslední rok jej užili 4 miliony obyvatel z 30 sledovaných evropských států.

"Největší spotřebu zaznamenává kokain ve Španělsku, Dánsku, Irsku, Itálii a Británii," dodal Novák s tím, že příčinou rostoucí spotřeby kokainu je pravděpodobně pokles jeho ceny od roku 2000. "Směřuje sem také více dodávek z jihoamerických zemí, stává se módní drogou."

Přehrát

00:00 / 00:00

Obliba drog mezi Evropany neklesá. Více bruselský zpravodaj Pavel Novák. Ptáme se ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha.

I když zpráva potvrzuje klesající oblibu marihuany zvláště mezi mladou evropskou generací, stále je konopí nejužívanější drogou na kontinentu. Zkušenost s ní má 74 milionů Evropanů.

Česko vede pomyslný žebříček zemí, kde konopí už někdy vyzkoušeli mladí lidé ve věku 15 až 24 let. Je jich u nás 44 procent. Vedeme také statistiku těch mladých, kteří po této droze sáhli v uplynulém roce.

Česko se ve zprávě zmiňuje i v případě šíření pervitinu, který byl dosud jen českou doménou. Teď se tato droga se začíná prodávat i v některých skandinávských zemích. "Ale existují náznaky, že se výrobny pervitinu objevují i v Litvě, kde je díky blízkosti Ruska jednodušší přístup k lékům, ze kterých se vyrábí," uvedl zpravodaj ČRo v Bruselu Pavel Novák.

Mladí Češi vedou v užívání konopí a extáze

Podle studie Evropské unie vedou nadále mladí Češi mezi evropskými zeměmi v užívání konopí a extáze. Česká republika je přitom jednou z několika mála zemí Unie, kde mírně klesá počet trestných činů souvisejících s drogami.

Jak řekl Rádiu Česko ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych, obliba heroinu má v Česku stagnující charakter. "Můžeme hovořit o tom, že populace, která ho užívá, stárne. Rozhodně není heroin pro Česko problémem číslo jedna," uvedl.

Naopak kokain je podle něj v České republice na vzestupu. "A jeho obliba se šíří i do domény takzvaných tanečních drog , kde velmi silně konkuruje syntetikům společně s domácí drogou metamfetamin," uvedl.

Hlavním problémem na české drogové scéně je ale podle Frydrycha jednoznačně pervitin. "Protože ve vztahu k nelegálnímu užívání problémových drog, máme největší podíl uživatelů právě pervitinu, který se u nás velmi masivně nelegálním způsobem vyrábí," uvedl.

V loňském roce podle něj Policie ČR odhalila 344 nelegálních - zejména kuchyňských - výroben metamfetaminu. "Což je nejvyšší číslo v Evropě," zdůraznil Frydrych.

Pavel Novák, Igor Maňour, Martina Mašková, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme