Obnova Haiti po zemětřesení bude trvat minimálně 10 let

Dárcovské země musí být pro Haiti partnery a ne poručníky, žádal v Montrealu premiér Jean Max Bellerive. Do Kanady se sjeli zástupci dvacítky zemí a mezinárodních organizací, aby naplánovali další postup při rekonstrukci zničené země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři bez hranic pokračují v poskytování zdravotnické pomoci obětem zemětřesení na Haiti ve svých zdravotnických zařízeních. | Foto: Julie Remy, Lékaři bez hranic

Haitská státní správa sice trvá na tom, že obnova země bude pod její taktovkou, jenže na to nemá potřebné kapacity ani zkušenosti. Například haitský president Rene Preval žádá o dalších dvě stě tisíc stanů pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konferenci sledoval redaktor Ondřej Bouda.

Už teď je ale jasné, že takové řešení vydrží pouze do dubna, kdy v Karibiku nastane období dešťů. Takže lepší bude rychle vystavět nová, pevnější obydlí.

Během třiceti sekund přišla o práci pětina Haiťanů a země o šedesát procent HDP. Haitský premiér Jean Max Bellerive řekl, že bude potřeba decentralizovat ekonomiku, aby případné další zemětřesení nemělo takový drtivý dopad. Na konferenci dokonce padl návrh na přesunutí hlavního města na bezpečnější místo.

Zástupci všech zemí se v Montrealu shodli, že bude potřeba obdoby Marshallova plánu, protože celou zemi je nutno vybudovat od základu znova. A to bude trvat minimálně deset let.

Podle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové je to šance pro Haiti na nový a lepší začátek. Podle neoficiálních odhadů se celkový účet vyšplhá na tři až deset miliard dolarů. OSN zatím uvádí, že ze slíbené miliardy dolarů vybrala 195 milionů. Konkrétní částky a projekty bude řešit zvláštní konference v newyorském sídle OSN v březnu.

Jak můžete pomoci?

Čísla sbírkových účtů:
Lékaři bez hranic: 2101050700/2700, V.S. 111
Člověk v tísni: 40954095/0300, bez V.S.
Charita: 35-1868350237/0100, V.S. 99999
ADRA: 40284028/0300, V.S. 391
Český červený kříž: 222826/5500, bez V.S.

Přispět můžete i prostřednictvím dárcovských SMS a to ve tvaru DMS HAITI nebo DMS SOSHAITI nebo DMS ADRA, na čísle 87777.

Vít Pohanka, Ondřej Bouda, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme