Obnovená tradice lodiček na Štrbském plese láká stále víc návštěvníků

Jestli něco ve Vysokých Tatrách nemůžete vynechat, pak je to procházka kolem Štrbského plesa. Samozřejmě, není to nic pro milovníky horských výstupů, ale spíš oddych pro rodiny s dětmi. Už pátou sezónu turisté nemusejí jen šlapat kolem vody, ale mohou se projet přímo po vodě, na člunech. Tahle obnovená historická tradice je čím dál populárnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čluny na Štrbském plese | Foto: Vojtěch Berger

Přímo u Štrbského plesa vládne atmosféra luxusních horských lázní. Tomu taky odpovídají ceny. Za 50minutový pronájem člunu zaplatíte od 15 do 19 eur, záleží na typu lodě.

Nejsou to žádné laminátové pramice, ale stylové dřevěné čluny. Flotilu představuje šéf malého přístavu Martin Kudas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o člunech na Štrbském plese natočil zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger

„Jsou to originál dřevěné lodě plus máme jednu kánoi čistě z mahagonu. Každý rok se o ně staráme, ta kánoi je jedinečná svého druhu, nikdo jiný v Evropě takovou nemá,“ říká Kudas.

Štrbské pleso leží v nejpřísněji chráněném pátém stupni Tatranského národního parku. Do vody se nesmí nic házet a zapomeňte taky na krmení ryb pod průzračnou hladinou. Žije tu síh maréna ve své vzácné geneticky čisté formě.
Každý rok se ale stejně v jezeře někdo i se člunem vymáchá.

Na jaře roku 2010 si lidé kolem Štrbského plesa lámali hlavu s tím, proč hladina klesla o neuvěřitelných 90 centimetrů.

Vina se dávala agresivní stavbě hotelu přímo na břehu jezera, anebo nadměrnému čerpání vody kvůli zasněžování okolních svahů. Příroda si nakonec poradila sama.

Štrbské pleso ve Vysokých Tatrách | Foto: Vojtěch Berger

„Je to určitě v pořádku. Ten pokles vody je každý rok a závisí to na tom, kolik sněhu v zimě napadne. Čím je slabší sezóna, tím méně vody potom v jezeře je, protože nemá žádný přítok.“

Kolem jezera korzují přímo kolony turistů, nezřídka českých, a skoro pokaždé spokojených.

„Mně se to tady moc líbí, mají to tady čisté, krásně upravené. Dokonce bych řekla, že to tady mají někdy hezčí než na některých místech u nás v Čechách,“ poznamenává jedna z českých turistek.

O čluny je zájem, a někdy si tak musíte na lodičku počkat ve frontě na břehu. Pokud máte aristokratické manýry anebo hodně peněz, můžete si za 20 eur kromě lodě pronajmout i soukromého veslaře.

Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme