Obnovení jednání se Severní Koreou je nepravděpodobné

Obnovení šestistranných rozhovorů o severokorejském nukleárním programu není pravděpodobné. Po jednání s čínskými představiteli to v Pekingu uvedl americký jaderný vyjednavač Christopher Hill. Washington se spolu s ostatními státy snaží přimět Pchjongjang k návratu za jednací stůl, ten to ale už téměř rok odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejští vojáci | Foto: AFP

"Nacházíme se ve velmi těžké chvíli," uvedl v Pekingu americký vyjednavač Christopher Hill a dodal, že Severní Korea nenaznačila žádnou ochotu k obnově rozhovorů. Oživení jednání si přitom přeje i Čína.

Rozhovory ztroskotaly na konci loňského roku poté, co dvě banky v Macau zmrazily na nátlak Spojených států účty Pchjongjangu. Podle Washingtonu pocházejí tyto peníze z ilegálního obchodu a sloužily k praní špinavých peněz.

Christopher Hill, který dosud jednal v Japonsku a nyní v Číně, zamíří i do Jižní Koreje. Šestistranných rozhovorů se účastní ještě Rusko.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme