Obnovte dialog, vyzvala Evropská komise španělskou a katalánskou vládu

Evropská komise v reakci na tvrdý zásah španělské vlády proti nepovolenému referendu o nezávislosti Katalánska vyzvala obě strany k návratu k jednání. Plně přitom důvěřuje španělskému premiérovi Marianu Rajoyovi, že situaci zvládne. Současně ale odsoudila policejní násilní proti účastníkům nedělního hlasování.

Barcelona / Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise vyzvala španělskou vládu a Katalánsko k dialogu. Odsoudila policejní násilí proti účastníkům nepovoleného referenda. | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas zdůraznil, že násilí nesmí být politickým nástrojem. Současná doba podle něj vyžaduje jednotu a stabilitu, a nikoli rozdělování a roztříštěnost.

Výsledky dramatického hlasování. Nezávislost Katalánska chce 90 procent voličů, uvedla vláda

Číst článek

Zopakoval, že referendum bylo podle španělské ústavy nezákonné. Evropská unie považuje dění kolem Katalánska za vnitřní záležitost Španělska, kterou je podle ní nutné řešit v souladu se španělskou ústavou. Pokud by hlasování bylo zákonné a Katalánsko se vyslovilo pro odtržení, ocitlo by se podle mluvčího mimo Evropskou unii.

O situaci ve Španělsku bude předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odpoledne telefonicky mluvit s premiérem Rajoyem.

Při policejních zásazích proti účastníkům referenda utrpělo zranění přes 800 lidí. Podle katalánských úřadů se zhruba 90 procent hlasujících vyslovilo pro odtržení Katalánska od Španělska.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme