Obr mezi ještěrkami láká návštěvníky londýnské ZOO

Londýnská zoologická zahrada v Regentově parku v samém centru britské metropole v pondělí otevřela pro veřejnost doupě s obrovskou skleněnou výlohou a nejnovějším přírůstkem - je to obří ještěrka jménem Rádža. Byl tam i londýnský spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ještěrka | Foto: Jan Rosenauer

Nebudu vás napínat a prozradím hned na začátku, že jsem šestiletého Rádžu viděl jenom na fotografii v londýnských Timesech. Mohu vám říci, že je to nanejvýš zajímavá příšera, kterou novináři jak z BBC tak z londýnských Timesů označují za draka, čemuž se osobně nedivím.

Je to totiž největší ještěrka na světě z rodiny komodo, což je jméno ostrova v Indonézii odkud pochází. Dlouhý je ten ještěr či drak od hlavy až k patě či vlastně až po konec ocasu více než tři metry, váží až dva a půl centu. To je informace z londýnských Timesů, zatímco zpravodaj BBC uvádí, že Rádža má k snídani nejraději vodního buvola případně jelena.

K večeři pak něco podobného, je totiž schopen sežrat na posezení tři čtvrtiny své váhy a je znám také tím, že žere i lidi, případně svá vlastní mláďata. Ano, máme zde co do činění s kanibalem. Říká se mu také BUAYA DARAT, což znamená krokodýl žijící na souši. Své oběti prý zabíjí nikoli zvlášť usilovně - pokouše je trochu a čeká až podlehnou septikémii. Jeho sliny totiž obsahují na padesát různých jedovatých baktérií.

Když jsem do londýnské zoo zatelefonoval abych se zeptal, jak je to s plány na pohlavní život Rádži, jinými slovy s vyhlídkami na jeho rozmnožení, bylo mi řečeno, že Rádža je zatím sám, ale ne na dlouho, protože již se blíží nevěsta, která je na cestě z Kanárských ostrovů v kleci s řádným doprovodem.

Měla by do Londýna dorazit v nejbližší době. Jestliže všechno dopadne tak jak chovatelé doufají, již během příštího roku by v Londýně mělo být mládě či chcete-li baby komodo. Těchto draků jsou v Indonozéii stovky, ale prý jim hrozí vyhynutí kvůli pytlákům i jiným lovcům.

Když jsem se zeptal zda návštěvnost londýnské zoo kvůli Rádžovi v posledních dnech vzrostla, přívětivá tisková referentka mi prozradila, že návštěvnost stoupla velice, i když zatím nelze s jistotou říci, že to je kvůli Rádžovi. V těchto dnech totiž v Anglii končí školní rok a nápor na londýnskou zoo je v červenci vždycky náramný. Rádža tam má u svého doupěte obří výkladní skřín dlouhou dvacet metrů. Skrz ní se dívá na návštěvníky, které prý snáší bez problémů.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme