Obřad mytí a líbání nohou letos papež František vykonal v uprchlickém centru

Tradiční gesto smíření papežové tradičně provádějí na Zelený čtvrtek po slavnostní mši ve Vatikánu. V minulosti papežové omývali - a poté políbili - nohy katolickým kněžím, současný římský biskup František si k tomuto gestu vybírá lidi na okraji společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František při příjezdu do azyového centra v Castelnuovo di Porto | Zdroj: ČTK

Letos papež František zamířil do azylového centra pro uprchlíky ve městě Castelnuovo di Porto severně od Říma. Dal tak najevo solidaritu s uprchlíky, kterou sám dlouhodobě prosazuje jako povinnost všech křesťanů.

Většina z bezmála devíti stovek klientů tamního centra jsou muslimové. Část z nich do Itálie připlula přes Středozemní moře z Libye. Papež omytím nohou migrantům ukázal, že právě i tito lidé si zaslouží naší úctu.

Pro tradiční obřad Vatikán vybral čtyři ženy - jednu italskou katoličku z řad pracovnic centra a tři eritrejské koptské křesťanky, a osm mužů - čtyři nigerijské katolíky, tři muslimy z Mali, Sýrie a Pákistánu a indického hinduistu.

Loni omýval nohy trestancům, o rok dříve tělesně postiženým a v roce 2013 šel do nápravného zařízení pro mladistvé.

Na Zelený čtvrtek se vzpomíná Ježíšova poslední večeře. Velký pátek je připomínkou Kristovy smrti. V sobotu se koná velikonoční vigilie a v neděli oslava Kristova zmrtvýchvstání. Velikonoční pondělí je ve znamení radosti křesťanů z vykoupení.

Poprvé v dějinách se obřadu oficiálně účastnily ženy. Hlava katolické církve o tom rozhodla zvláštním papežským dekretem.

I to je spíše symbolické gesto, protože už dříve se ženy tohoto obřadu ve skutečnosti účastnily. Například loni když papež František omýval nohy vězňům, vybral si 6 mužů a 6 žen.

A podobné to bylo i v kostelech v různých částech katolického světa, přinejmenším ve Spojených státech. Podle expertů tak má papežský dekret spíše symbolický dopad na církevní právo, ve kterém zmínek o rovnoprávnosti mužů a žen mnoho není.

Papež František nad amfórou s olejem katechumanů | Foto: Reuters

Velikonoce | Foto: Český rozhlas

ČTK, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme