Obrana Islámského státu se hroutí. Ztrácí území v Sýrii i Iráku

Islámský stát ztrácí další území, jeho obranné linie se hroutí v Sýrii i v sousedním Iráku. Mohutnou ofenzivu proti islamistům vedou Asadovy jednotky podporované ruským letectvem, metropoli Islámského státu, město Rakka, zase dobývají Syrské demokratické síly, kterým pomáhá mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy.

Bagdád / Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boj s Islámským státem v Sýrii (záběr z města Rakka) | Foto: Zohra Bensemra | Zdroj: Reuters

Islámský stát nejvíce ztrácí na východě Sýrie, kde se vládním jednotkám před několika dny podařilo dobýt poslední sídlo v provincii Homs, město Suchna, a tím se jim otevřela cesta na Dér ez-Zór, metropoli stejnojmenné provincie, kterou de facto už jako jedinou téměř celou islamisté ovládají.

Toto město tzv. Islámský stát obléhá už téměř tři roky a uvnitř jsou tak prakticky uvězněny desetitisíce lidí včetně vojáků a pomoc dostávají jen z vrtulníků. Cílem Damašku je proto co nejrychleji tuto blokádu prolomit a k Dér ez-Zóru tak vládní jednotky postupují z několika směrů.

Irácké jednotky zahájily ofenzivu proti městu Tal Afar, které ovládají bojovníci Islámského státu

Číst článek

Syrská armáda se snaží obklíčit jednotky Islámského státu v centrální části země. Jde o oblast o rozloze osmi tisíc kilometrů čtverečních. Syrské armádě „stačí" uzavřít tuto „kapsu" na východě, kde mezi pozicemi armádních jednotek postupujících ze severu a z jihu zbývá 25 kilometrů.

Pokud by tedy došlo k propojení obou front, zůstali by bojovníci Islámského státu v této části země zcela obklíčeni. Navíc podíl na tomto úspěchu má zcela výjimečná operace zvláštních jednotek syrské armády. Sýrie totiž vůbec poprvé vyslala speciální komando do týlu nepřítele, v noci s podporou ruských vrtulníků. Komando pak zlikvidovalo pozice islamistů a tím umožnilo postup armády.

Armáda dobyla poslední větší město, které ve střední Sýrii ovládal Islámsky stát

Číst článek

Ofenzívu proti Islámskému státu chystá po osvobození Mosulu i sousední Irák. Jde o dobytí poslední bašty na severu Iráku, město Tal Afar, které islamisté obsadili v červnu 2014. Bagdád konkrétní datum pozemní operace ještě neoznámil, už v úterý ale na město začala útočit irácká letadla. Do operace v blízkosti syrských hranic se pak zapojí i šíitské milice.

A v Sýrii pak pokračuje dobývání města Rakka, které se snaží osvobodit Syrské demokratické síly v čele s Kurdy a podporované mezinárodní koalicí, hlavně pak Spojenými státy. Pod kontrolou už mají přes 60 % města.

Proti Islámskému státu bojuje i libanonská armáda na syrsko-libanonské hranici.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme