Obránkyni města Kobani došly náboje. Odpálila se a zabila 10 bojovníků IS

Obránci kurdského města Kobani svádějí tvrdé boje s ozbrojenci z organizace Islámský stát. Město ležící na syrsko-turecké hranici je obklíčené už čtvrtý týden. Podle některých informací se radikální islamisté dostali na předměstí, kde vztyčili černou vlajku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník kurdských ozbrojených milicí | Zdroj: Reuters

Přímo v Kobani už pravděpodobně probíhají boje. Z televizních záběrů a fotografií je patrné, že ve městě stoupá na několika místech dým.

„Informace jsou rozporuplné. Na jedné straně se kurdští obránci snaží dostat odsud pryč a na straně druhé, což je ta pravděpodobnější varianta, hodlají bojovat do posledních sil,“ popisuje redaktor Českého rozhlasu Jaromír Marek, který se z místa nedávno vrátil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ozbrojenci z IS zřejmě dobyli východ strategicky důležitého města Kobani. Situaci přiblížila velvyslankyně EU v Iráku Jana Hybášková.

Jedna z obránkyň města se v neděli sama odpálila poté, co jí došla munice. Zabila deset bojovníků Islámského státu.

Boje se odehrávají na dohled turecko-syrské hranice. Město Kobani je poslední bašta Kurdů na severu Sýrie. V jeho okolí kontrolují radikální islamisté asi 300 vesnic.

„Pokud by město dobyli, tak by kontrolovali celý pás na severu Sýrie až po město Aleppo,“ přibližuje Jaromír Marek.

Někteří Kurdové se z Turecka vracejí, chtějí s IS bojovat

Vojenské síly Islámského státu jsou velice dobře organizované a dobře velené, upozorňuje velvyslankyně Evropské unie v Iráku Jana Hybášková. Podle ní bude velmi obtížné je nejenom zadržet, ale i porazit.

„V obecném obrazu se ukazuje, že přes veškeré zapojení Belgičanů, Nizozemců, Francouzů, Britů, Australanů, Američanů a dalších států disponuje Islámský stát takovými vojenskými schopnostmi a kapacitou, že je schopen velice rychle postupovat v dobývání a konsolidování dalších území,“ konstatuje Hybášková.

Ze syrského města Kobani stoupá kouř | Foto: Reuters

Do Turecka uprchlo z Kobani a okolí už na 180 tisíc lidí. Mnozí se ale chtějí do Sýrie vrátit, aby také mohli proti radikálním islamistům bojovat.

„Na hranicích proto dochází k pravidelným střetům Kurdů vracejících se zpátky a turecké policie. Už tak napjaté vztahy mezi Kurdy a tureckou vládou se ještě více komplikují,“ dodává Marek.

Vězněný kurdský lídr Abdullah Öcalan prohlásil, že nečinnost Turecka může ohrozit mírový proces mezi Kurdy a tureckou vládou. Apel dnes také připojila poslankyně za prokurdskou Lidovou demokratickou stranu Sebahat Tuncelová.

„Vyzýváme světové společenství, demokratické organizace v Turecku a tureckou vládu, podpořte nás v boji o Kobani,“ vybídla svět Tuncelová.

Islámský stát | Foto: Český rozhlas

Jaromír Marek, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme