OBRAZEM: Dvě Ukrajiny v Kyjevě očima zvláštního zpravodaje ČRo

Ukrajinci opět zaplnili ulice a náměstí v Kyjevě. Dvousettisícovou demonstraci svolala do centra vládnoucí Strana regionů na podporu prezidenta Viktora Janukovyče a vlády premiéra Mykoly Azarova. A na náměstí Nezávislosti už třetí týden demonstrují odpůrci současného režimu a zastánci evropské integrace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvě Ukrajiny rozdělené bariérou autobusů | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Na Evropském náměstí a náměstí Nezávislosti v Kyjevě se sešly dvě Ukrajiny. Jedna provládní a druhá protivládní. Policisté, kterých by podle posledních informací mělo být v Kyjevě na 10 tisíc, zatím zasahovat nemuseli. Ministerstvo obrany, před kterým se dnes konala demonstrace, popřelo, že by bylo vojsko v pohotovosti.

Zatímco z proevropského tábora zaznívají písně, z provládního mítinku jsou slyšet slova politiků především z řad Strany regionů, kteří podporují vládu a zákonně zvoleného prezidenta Viktora Janukovyče.

Protivládní demonstrace v Kyjevě nadále pokračují | Foto: Martin Dorazín

Na provládní demonstraci mělo podle organizátorů přijet asi 200 tisíc lidí, na protivládní je zhruba stejný počet lidí. Náměstí je poměrně hustě zaplněno, nad ním se vznáší kouř. V Kyjevě je dnes hezké počasí, lidé sedí u ohňů a od provládní demonstrace je odděluje ledová bariéra, tedy vlastní barikáda proevropských demonstrantů.

Ledová bariéry mezi demonstranty v Kyjevě | Foto: Martin Dorazín

Mezi oběma tábory je ale také zátaras dvou řad policejních autobusů a nákladních aut.

Dvě Ukrajiny rozdělené bariérou autobusů | Foto: Martin Dorazín

Odpoledne se nicméně zástup proevropských demonstrantů vydal k provládnímu táboru s transparenty: ‚Pojďte s námi, všichni jsme Ukrajinci, všichni máme společný cíl‘. Provládní tábor to ale zřejmě nepřesvědčilo.

Dvě Ukrajiny rozdělené bariérou autobusů | Foto: Martin Dorazín

Dvě Ukrajiny rozdělené bariérou autobusů | Foto: Martin Dorazín

OBRAZEM: Bitva u prezidentského paláce v Kyjevě očima zvláštního zpravodaje ČRo

Číst článek

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme