OBRAZEM: Kalifornští hasiči stále nemají pod kontrolu lesní požár. Domovy opustilo přes 80 tisíc lidí

Američtí hasiči dál bojují s lesním požárem východně od Los Angeles. Úřady už kvůli němu evakuovaly desítky tisíc lidí. Oheň zničil desítky budov a narušil dopravu mezi Kalifornií a Nevadou. Hasičům situaci komplikuje horké a suché počasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kalifornští hasiči nemají pod kontrolu lesní požár. Domovy opustilo přes 80 tisíc lidí | Zdroj: Reuters

S ohněm bojují hasiči jak v severní, tak v jižní Kalifornii a také v sousedním státě Oregon. Požár podle mluvčího kalifornských hasičů za jediný den sežehl oblast o rozloze více než 12 tisíc hektarů.

K rychlému šíření přispívá extrémní sucho, které Kalifornii sužuje už pátým rokem. Své domovy už muselo opustit více než 80 tisíc lidí a mnozí se na evakuaci teprve chystají.

Nico Santucci z okresu San Bernardino už má podle svých slov vše sbaleno v autě, je ale odhodlaný čekat až do chvíle, dokud se oheň nedostane k jeho domu. Hasiči nicméně žádají, aby lidé neriskovali a nepřidělávali jim práci, aby se mohli lépe zaměřit na ochranu jejich obydlí.

Požárníci varují, že velmi nebezpečným jevem je především takzvané ohnivé tornádo. Jev vzniká ve chvíli, kdy se se přízemní vítr dostane do kontaktu s plameny. Ohnivá spirála pak nasává předměty ve svém okolí, a přestože trvá jen pár minut, může se rychle šířit.

Kalifornští hasiči nemají pod kontrolu lesní požár. Domovy opustilo přes 80 tisíc lidí | Foto: Reuters

Spojené státy se potýkají s projevy extrémního počasí. Zatímco v Kalifornii se hasiči snaží zlikvidovat požáry, na jihu a středozápadě země udeřily deště, záplavy a tornáda.

Rekordní lijáky zažila Indiana i Michigan, s historickými záplavami se potýká Louisiana. Guvernér státu John Bell Edwards vyzval k obyvatele k trpělivosti při záchranných pracích.

Osm lidí při povodních zahynulo, velká voda postihla desetitisíce domácností, na osm tisíc lidí dál zůstává v provizorním ubytování.

David Jakš, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme