OBRAZEM: Lidé ve Spojených státech vstávali do zasněženého dne

Severovýchod Spojených států ochromily přívaly sněhu a silný vítr. Kvůli povětrnostním podmínkám několik států vyhlásilo mimořádný stav. Zavřené jsou hlavní silniční tahy a částečně stojí i městská doprava. Zrušené jsou tisíce letů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasněžený New York | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Husté sněžení a vítr vychýlily z běžného provozu i New York. „Tady to trochu působí dojmem nějakého svátku, rozhodně neobvyklé situace. Protože v ranních hodinách většinou bývá New York plný lidí. Teď tady rozhodně nejsou davy, ulice jsou prázdné, všichni chodí pěšky, obchody jsou zavřené,“ telefonovala ráno z New Yorku zpravodajka Lenka Kabrhelová.

Podle místních médií Nev York nejhoršímu uniknul. Varování před rekordní sněhovou bouří už úřady zrušily. Na Manhattanu nakonec očekávaných 90 centimetrů sněhu nenapadlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spojené státy se probudily do sněhové kalamity, v New Yorku natáčela zpravodajka Lenka Kabrhelová.

„Jdu do práce pěšky a celou dobu přemýšlím o těch, co rozhodli, že celé město zavřou. Vždyť tu není žádný sníh ani vítr,“ směje se Anthony, který zhruba dvaceticentimetrovou vrstvu na chodníku a neustávající sněžení nepovažuje za nic rekordního ani rizikového.

Zasněžený New York | Foto: Lenka Kabrhelová

To, že si namísto ranní rozcvičky dal pochod přes šedesát zasněžených bloků, ale bere s humorem. „Tohle je New York, jsme tu drsní lidé. Ale také dokážeme jezdit metrem,“ žertuje čtyřicátník oblečený do sportovní bundy.

Zasněžený New York | Foto: Lenka Kabrhelová

Podobně zakuklená do zimní výbavy je i Lisa, která se do práce nemusí brodit daleko. Kvůli uzavírkám se domů do New Jersey vůbec nedostala. Ve městě musela strávit noc, tak aby mohla ráno nastoupit do práce v jednom z manhattanských hotelů.

S humorem bere situaci i manželský pár z Norska. O chumelenici, která nakonec nepřinesla rekordní závěje, ale město i tak dokázala úplně zastavit, se David s Gretou vyjadřují diplomaticky.

Zasněžený New York | Foto: Lenka Kabrhelová

„V New Yorku žije 8 miliónů lidí, v jeho okolí dalších 25 miliónů, je to přeci jen jiná situace než v řídčeji osídlených oblastech. Dokážu pochopit, že se úřady snažily být raději obezřetné. Pro nás, kteří jsme dlouhá léta žili v Norsku a také tady na východním pobřeží v Nové Anglii je to ale trochu úsměvné. Napadla trocha pěkného čerstvého sněhu,“ směje se David.

Dopoledne se v New Yorku začal život pomalu vracet do normálu. Na ulici můžou vyjet auta, začala fungovat i veřejná doprava a příměstské vlaky, otevřená jsou všechna newyorská letiště. Zavřené ale zůstaly školy, všechny veřejné instituce a dokonce i parky.

Zasněžený New York | Foto: Lenka Kabrhelová

„Řada lidí je frustrovaná, že město je prakticky mimo provoz a to i přesto, že sněhová bouře New York minula. Starosta postup radnice hájí s tím, že úřady dělaly všechno pro bezpečnost obyvatel. Ale z nich mnozí mají za to, že uzavření metra či zákaz jízdy taxíků v ulicích nebylo nutné,“ popisuje zpravodajka ČRo.

Varování před bouří dál platí v severněji položených státech, v Massachusetts a Rhode Island, kde stále hustě sněží. Ve Washingtonu ráno federální úřady a městské veřejné školy naplánovaly otevřít o dvě hodiny později, aby měli úředníci a studenti více času na cestu.

Muž čistí zasněžené po sněhové bouři ve Washingtonu | Foto: Reuters

Lyžař ve městě Cambridge v Massachusetts | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme