OBRAZEM: Mnozí Ukrajinci zůstávají v krytech. Prakticky bez pomoci

Válka na východní Ukrajině vyhnala z domovů na milion lidí, odhaduje OSN. Přesné počty nikdo nezná. Hodně lidí, především starších, nemá kam jít a ani nechce nikam utéci. Už týdny tráví v krytech, prakticky bez jakékoli pomoci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnozí Ukrajinci bydlí v krytech už týdny. Tady jich je přes 70

Mnozí Ukrajinci bydlí v krytech už týdny. Tady jich je přes 70 | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Dvěma auty příslušníků praporu Východ vyjíždíme do satelitních měst kolem Doněcku, kudy prochází linie bojů mezi ukrajinskými silami a proruskými povstalci. Nejprve se musíme nahlásit na místním velitelství v Makejevce.

„Je to sice náš velitel, jmenovaný praporem Vostok, ale musíme dodržovat naše vlastní předpisy, jsem sice služebně výš než on, ale musím ho informovat, že jsme přijeli,“ vysvětluje důstojník a řidič v jedné osobě, který se představil jako Petr. Ptám se ho, jak dlouho tady boje ještě můžou pokračovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mnozí Ukrajinci se před konfliktem ukrývají v krytech. V jednom z nich ve městě Jasinovataja natáčel zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Myslím si, že v říjnu půjdou děti školy. Na příměří ale moc nevěřím, stejně ho nebudou dodržovat,“ dodává tento voják, ale to už přijíždíme ke starému protileteckému krytu. Útočiště v něm našlo asi 70 převážně starých lidí.

Momentálně se v okolí nestřílí, a tak vynesli z plesnivého a vlhkého podzemí přikrývky, aby venku na vzduchu a slunci trochu proschly. Pětasedmdesátiletá paní na uvítanou recituje parafrázi na text ukrajinské hymny. Ukrajina ještě nezahynula, v jejím podání: ‚Ukrajina už zahynula‘.

Starší Ukrajinci bydlí v krytech už týdny | Foto: Martin Dorazín

‚Nemáme vůbec nic‘

A pak už pokračuje volně na motivy - z rozpoutání bratrovražedné války obviňuje a proklíná kyjevské politiky do sedmého kolena. „Lid nechápe, kde je ta vaše svoboda, za kterou jste bojovali 23 let? Proč jste rozbombardovali města východu? Kdo za toto utrpení ponese odpovědnost?,“ ptá se.

Do krytu vede temný tunel | Foto: Martin Dorazín

Temným tunelem procházím do krytu, který uvnitř připomíná větší garáž, osvětlenou několika mihotajícími žárovkami, které napájí slabý elektrický agregát. „Tohle je kryt ještě ze sovětských dob, pak se o něj přestali starat a dnes vypadá takto,“ provádí mě podzemím pan Jaroslav.

Mnozí Ukrajinci bydlí v krytech už týdny | Foto: Martin Dorazín

„Sedmdesát lidí tady bylo a další přicházejí. Nemáme vůbec nic, chybí nám hlavně jídlo a tabletky. Jíme trávu, protože chleba není, důchody nám neplatí. Nic nám sem nevozí. Je mi přes 83 let a měsíc sedím potmě tady ve sklepě, spím na desce, protože nemám ani matraci. Dům mi rozbořili. Copak je tohle možné?“ dodává stará žena.

Tyhle lidi bude kyjevská vláda asi těžko přesvědčovat, že to s východem země myslí dobře.

Venku ve městě Jasinovataja je klid, lidé vynesli z plesnivého a vlhkého podzemí přikrývky | Foto: Martin Dorazín

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme