OBRAZEM: Naděje pro lidstvo? Vědci jsou na dosah prvnímu antibiotiku za 30 let

Vývoj nových antibiotik v posledních letech téměř utichl. Důvodem je extrémně rychlý vývoj kmenů resistentních bakterií, který výzkum v této oblasti komplikuje a experti varují, že během několika desítek let by antibiotika mohla přestat účinkovat zcela. I kvůli jejich nadužívání. Vědci z amerického centra NovoBiotic Pharmaceuticals se ale nyní přiblížili objevu nového léku. Teixobactin by byl prvním takovým objevem za posledních 30 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Lewis ukazuje test s potenciálním antibiotikem Teixobactin | Zdroj: Reuters

Teixobactin má působit na takzvané grampozitivní bakterie, dokonce i na kmeny, u nichž se už zjistila resistence. Látka byla izolována z půdní bakterie Eleftheria terrae pomocí nového screeningového zařízení iChip. Tento elektronický čip umožní růst mikrobů v půdě a následnou izolaci chemických sloučenin, které produkují.

Nedostatek léků, stejně jako nadužívání antibiotik vede ke stále zvyšující se odolnosti bakterií. Odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) odhadují, že do roku 2050 budou právě infekce odolnými bakteriemi nejčastější příčinou úmrtí.

Bakterie Eleftheria terrae | Foto: Reuters

Podle amerického profesora Kima Lewise jde proto v případě Teixobactinu o průlomový vědecký objev.

Antimikrobiální test, růst bakterií | Foto: Reuters

„Kromě okamžitého použití je tu také změna v tom, jak na problematiku nahlížíme. Pracovali jsme s tím, že vývoj odolnosti je nevyhnutelný, a proto se máme soustředit na co nejrychlejší vývoj nových léků tak, abychom předběhli vývoj resistence,“ vysvětluje.

Amy Spoering ukazuje vzorky půdy, ze kterých se izolovala nová antimikrobiální látka | Foto: Reuters

„Teixobactin ale ukazuje, jak můžeme využít alternativní strategii a vyvinout sloučeniny, ke kterým bakterie nebudou resistentní,“ dodává.

Nové potenciální antibiotikum Teixobactin | Foto: Reuters

Teixobactin by mohl být lékařům k dispozici v horizontu pěti let. Metoda, kterou došlo k jeho objevu, by navíc mohla být použita pro vývoj antibiotik tak zvané nové generace.

Nově objevené antibiotikum Teixobactin | Foto: Compound Interest 2015

ama Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme