OBRAZEM: Nepokoje v Idomeni utichly, makedonská policie zůstává v pohotovosti

Úřady dál brání migrantům v přechodu řecko-makedonské hranice. Po střetech běženců s policisty v uprchlickém táboře u řecké Idomeni zůstává makedonská policie v pohotovosti. Část migrantů se totiž o víkendu pokusila na několika místech prolomit bariéry a dostat se přes hranici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilegální uprchlický tábor u řecké vesnice Idomeni | Foto: Petr Vavrouška

Kolem plotu, kde se včera odehrával konflikt mezi uprchlíky a makedonskou policií, je klid.

„Migranti protrhli plot zhruba na pěti místech. Ženisté ho teď opravují. Na místě zůstává i vodní dělo a pět obrněných vozů. Je tu ale klid, nic se tu neděje,“ hlásil před osmou hodinou ranní přímo z místa zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

O víkendu musela při nepokojích v uprchlickém táboře u Idomeni zasahovat policie. Situaci na místě sleduje zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Lékaři bez hranic, kteří v táboře působí, včera ošetřili až 250 lidí. Uprchlíci měli dýchací problémy kvůli slznému plynu. Ten na nejagresivnější jedince použili makedonští policisté.

„Makedonská policie vystřílela na tábor stovky, možná i tisíce slzných granátů. Lidé teď prázdné kapsle sbírají po polích a ukazují je novinářům jako důkaz, co se tu včera dělo. K žádným vážnějším zdravotním následkům ale nedošlo,“ popisuje zpravodaj.

Posbírané slzné granáty od makedonské policie | Foto: Petr Vavrouška

Makedonská policie hlásí 14 zraněných, hlavně po úderu kamenem, kterým migranti házeli na makedonskou stranu.

Ilegální uprchlický tábor u řecké vesnice Idomeni | Foto: Petr Vavrouška

Řecké úřady slibovaly, že tábor do konce minulého týdne vyklidí. „Je to prakticky nemožné, žije tu přes deset tisíc lidí. Řekové ale nemají ani tolik míst v uprchlických centrech, kam by mohli tyto migranty přemístit," říká Vavrouška.

Ilegální uprchlický tábor u řecké vesnice Idomeni | Foto: Petr Vavrouška

Většina uprchlíků doufá, že se makedonská hranice otevře. Řecké úřady jim zase nabízejí dobrovolný přesun do jiných uprchlických center.

Ilegální uprchlický tábor u řecké vesnice Idomeni | Foto: Petr Vavrouška

„Myslím si, že včerejší pokus o násilné překročení hranice atmosféru nepochybně změní. Možná si migranti uvědomili, že cesta přes uzavřenou hranici směrem do Evropy není možná. Zatím tu ale zůstávají. Přijíždějí sem skupinky nových příchozích. Osud tábora je v tuto chvíli nejasný," dodává Vavrouška.

Dítě uprchlíků, kteří přežívají v ilegálním táboře u řecké vesnice Idomeni | Foto: Petr Vavrouška

OBRAZEM: Uprchlíci se pokusili prolomit plot na řecké hranici, zasáhla proti nim policie

Číst článek

Petr Vavrouška, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme