OBRAZEM: Podívejte se, jak se žije lidem u plotu, který rozděluje Mexiko a USA

Rezavý červený plot na hranicích Spojených států a Mexika kazí výhled na kalifornské křoviny a pláně. V blízkosti této bariéry, kterou chce v budoucnosti přestavět americký prezident Donald Trump na zeď, žije několik lidí ve skromných domovech. Fotografie jejich příbytků a jejich příběhy přinesla agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Carlos Torres, architekt, který bydlí v domě přímo u americko-mexických hranic | Zdroj: Reuters

Carlos Torres, architekt v severním mexickém městě Tijuana, žil ve stínu hraniční bariéry tři roky. Plot začíná na konci jeho zahrady. Je vidět už z dálky a na lidské oko nepůsobí příliš esteticky. Proto se Torres rozhodl, že v blízkosti postaví „první dům v severozápadním Mexiku“.

„Zeď nezastaví imigraci,“ řekl Torres ze svého improvizovaného balkonu s výhledem na Tichý oceán. „Vím, o čem mluvím, tady na hranicích přecházejí lidé každý týden,“ dodal.

03829337.jpeg
Carlos Torres, architekt, který bydlí v domě přímo u americko-mexických hranic
03829348.jpeg
Architekt Carlo Torres upravuje cedule vedle dvojitého hraničního pásma mezi Mexikem a USA

Plot je také součástí zahrady Pedra a Carmen Hernandezových. Na rozdíl od Torrese ale nemají v plánu udělat z plotu designovou součást své zahrady. Využívají ho spíše na věšení prádla.

„Občas se stane, že se objeví nějací lidé na naší zahradě, když chtějí přejít hranice,“ říká Carmen. „Tohle území je nebezpečné už roky. Dochází tu k vraždám a únosům, ale člověk se s tím naučí žít,“ popisuje.

03829340.jpeg
Manželé Hernandezovi využívají hraniční plot ve svůj prospěch. Věší na něj prádlo
03829342.jpeg
Manželé Hernandezovi využívají hraniční plot ve svůj prospěch. Věší na něj prádlo

O pár kilometrů na východ od Torresova domova si guatemalský kuchař Joaquin postavil skromný příbytek v korunách stromů, doslova pár metrů od hranic. Joaquin byl deportován z USA před několika lety, neměl u sebe žádné peníze. Rozhodl se tedy dát matraci do koruny stromu. Noci prý tráví díváním do hvězdné oblohy. Během dne pozoruje, jak se lidé snaží překročit hranice. Joaquin se živí tím, že sbírá odpadky, které se snaží prodat do tamních sběren.

03829344.jpeg
Joaquin spí v korunách stromů u hraničního plotu. Živí se sbíráním odpadků
03829345.jpeg
Joaquin spí v korunách stromů u hraničního plotu. Živí se sbíráním odpadků
03829343.jpeg
Joaquin spí v korunách stromů u hraničního plotu. Živí se sbíráním odpadků

Lukáš Řezník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme