OBRAZEM: Podívejte se, jak vylití třetí největší řeky v Evropě změnilo ruský Orenburg

Obyvatelé povodněmi postiženého ruského města Orenburg ve středu dorazili do evakuačních míst v nafukovacích člunech, v malých taškách měli vše, co mohli ze svých domovů pobrat. Jedna postarší žena v záchranné vestě při vystupování ze člunu na souš svírala vyděšeně vypadající kočku, napsala agentura Reuters.

Obrazem Orenburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ještě včera nebyla v domě žádná voda. Přišla velmi rychle v noci,“ řekla agentuře Reuters jednasedmdesátiletá Taisja. „Než jsem se připravila, nemohla jsem se dostat ven,“ dodala.

Poté, co se z břehů vylila třetí nejdelší evropská řeka Ural, zaplavila tento týden historická povodeň města a vesnice v Rusku i Kazachstánu. Vynutila si přitom evakuaci asi 110 000 lidí. Zatopila i části Orenburgu nacházejícího se asi 1200 kilometrů východně od Moskvy, kde žije kolem 550 000 lidí.

Záplavy v ruském Orsku ustupují, v blízké metropoli Orenburg bude povodeň teprve kulminovat

Číst článek

Rychle tající sníh zvýšil hladinu vody v několika velkých řekách, včetně Uralu, jenž protéká Orenburgem a dále míří ke Kaspickému moři. Celé části města byly dnes pod vodou a nejméně 7700 jeho obyvatel bylo evakuováno.

Centrum Orenburgu, které se nachází na kopci s výhledem na řeku Ural, bylo suché. Lidé se procházeli v parcích a zastavovali u místního památníku, aby se podívali na rozvodněný tok a fotili ho.

„Něco takového se v mém životě stalo akorát v sovětských časech, v roce 1980 a 1986,“ řekl sedmdesátiletý Vladimir. „Letošní záplavy jsou z pohledu pamětníka velmi neobvyklé. Ještě nikdy se nestalo, že by voda dosáhla až deseti metrů,“ dodal.

Nedostatečná příprava

O něco dále, na okraji Orenburgu, vypadali místní obyvatelé nazlobeně na úředníky kvůli tomu, že se na katastrofu lépe nepřipravili.

Valentin Peredňa řídil motorový člun v ulicích asi patnáct kilometrů vzdálené vesnice Zarja, kde nahnědlá voda šplouchala do oken v prvních patrech domů. Řekl přitom, že stoupající voda v důsledku jarního tání sněhu je předvídatelná, ale úřady neudělaly dost pro ochranu regionu.

Situace po protržení hráze v ruském Orsku je ‚kritická‘. Ve městě je zaplaveno přes šest tisíc domů

Číst článek

„V březnu jsme byli chytat ryby v sousedním Baškirsku. Tam byla nádrž vypuštěná,“ řekl devětatřicetiletý Peredňa. „Takže se na to připravovali. Proč se naši (činitelé) nepřipravili, to nevím,“ dodal.

Dále v jedné z ulic se o dům opíral žebřík, který vedl na střechu. Na ní stály dva stany. Uvnitř jednoho byla Valentinova žena Jevgenija s jejich psem a kočkou. Popsala, jak pár utekl z domu ve tři hodiny v noci potom, co jim úředníci sdělili, že voda rychle stoupá.

„Co jsme měli doma, co jsme mohli, to jsme naházeli na půdu. Všechno už jsme měli v pytlích,“ řekla sedmatřicetiletá Jevgenija, zatímco seděla vedle kempinkového vařiče a hromady potravin.

Manželé poslali své děti k babičce, ale sami zůstali, aby chránili dům před rabováním. „Nemáme tady žádnou policii, žádnou ochranku, nikoho. Své domy a pozemky hlídáme vlastními silami. Všechno ukradnou a co pak? Kam můžeme jít?“ řekl Peredňa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme