OBRAZEM: Přes 100 tisíc Japonců muselo kvůli povodním opustit své domovy
Přes sto tisíc Japonců muselo opustit své domovy kvůli záplavám. Dva lidi úřady pohřešují, zraněných je nejméně 17. Povodně způsobil vytrvalý déšť, podle meteorologů v regionu nebývale silný. Špatné počasí má navíc pokračovat.
Podle meteorologů deště neustávají a čeká se, že by přívaly vody mohly být největší za poslední půlstoletí. Počet evakuovaných proto nejspíš ještě poroste. Desítky z nich musely ze zatopených domů zachránit vrtulníky.
Jak řekl japonský premiér Šinzó Abe, vláda se teď soustředí výhradně na krizovou situaci a připravuje pomoc pro zasažené oblasti.
„Vládní agentury dělají všechno pro to, aby povodňovou situaci zvládly," ujistil šéf úřadu vlády Jošihide Suga.
Nejhůř postižené je město Džósó asi 50 kilometrů od Tokia a přilehlé prefektury Ibaraki a Točigi. Tam úřady vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti a více než 750 tisícům lidí doporučily evakuaci.. Meteorologové totiž varují před dalšími sesuvy rozmáčené půdy.
V postižené oblasti spadlo od pondělního večera už 60 centimetrů srážek. Řeka Kinugawa protékající touto částí Japonska už se také vylila z břehů, pršet má vydatně po celý dnešní den.
S dosavadními následky řádění tajfunu Etau, který zasáhl největší japonský ostrov Honšú, se ale potýkají i v jiných částech Japonska.
Evakuovány dokonce musely být v uplynulých dnech i obyvatelé některých čtvrtí hlavního města Tokia. Domácí aerolinky kvůli špatnému počasí zrušily téměř tři desítky letů, přerušován byl i provoz vysokorychlostních vlaků šinkansen.
Státní média vyzývají Japonce v ohrožených oblastech k evakuaci. Podle BBC by se to mohlo týkat až milionu lidí.
Záplavy jsou i v prefektuře Fukušima, kde stojí jaderná elektrárna poničená zemětřesením v roce 2011. Podle společnosti TEPCO, která ji provozuje, čerpadla nestíhají a do oceánu tak už vyteklo větší množství kontaminované vody.