OBRAZEM: Tanky, zpěv i tanec v ulicích. KLDR slaví 70. výročí založení vládnoucí strany

Severní Korea slaví 70. výročí založení vládnoucí komunistické Strany práce. Mohutné přehlídky v Pchjongjangu, která je podle Západu jen demonstrací vojenské moci tohoto jaderného státu, se účastní statisíce lidí. Většina obyvatel KLDR ale kromě nesvobody trpí i nedostatkem jídla. Organizace Human Rights Watch v této souvislosti vyzvala režim Kim Čong-una, aby přestal zneužívat své občany tím, že je nutí pracovat zadarmo. Na penězích vynaložených na mohutné oslavy přitom Pchjongjang nešetřil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KLDR slaví 70. výročí založení vládnoucí strany, nad nimi portrét vůdce Kim Čong-una

KLDR slaví 70. výročí založení vládnoucí strany, nad nimi portrét vůdce Kim Čong-una | Zdroj: ČTK

Pevně sevřené šiky, lesknoucí se uniformy, úsměvy, tanec a zpěv mají ukázat celému světu, jak se Severokorejci pod vládou dynastie Kimů mají dobře.

Však se také na dnešní oslavy pečlivě připravovali. Do metropole byli povoláni vojáci, aby vystavěli nové výškové budovy, vydláždili silnice a dokonce zřídili cyklostezky.

Přehrát

00:00 / 00:00

KLDR slaví 70. výročí založení vládnoucí strany. Více Robert Mikoláš ze zahraniční redakce

Obyvatelé Pchjongjangu pak s kyticemi v rukou nacvičovali svá vystoupení. Zkrátka však nepřišli ani lidé z ostatních částí země, kde úřady nechaly vztyčit nové sochy zesnulých severokorejských vůdců - otce stávajícího vládce Kim Čong-ila a jeho dědečka Kim Ir-sena.

„Musel jsem psát oslavné texty a tvořit propagandistické plakáty oslavující Kim Ir-sena a Kim Čong-ila. Všechny ty výjevy, jak lidé oba vůdce milují a uctívají, třeba tancem, zpěvem a podobně," prozrazuje 48letý Song Bjok, který léta vytvářel propagandistické plakáty pro severokorejský režim, než se mu podařilo utéci do Jižní Koreje.

KLDR slaví 70. výročí založení vládnoucí strany | Foto: ČTK/AP

Potvrzuje také, že všichni tři Kimové mají až božský status a na vytváření nesmrtelných mýtů o své osobě pracuje i současný diktátor Kim Čong-un.

Třetí vládnoucí Kim v řadě tak třeba dobyl nejvyšší vrchol KLDR, posvátnou horu Pektu tyčící se do výšky 2750 metrů nad mořem. Na výstup si přitom oblékl dlouhý černý zimní kabát, oblekové kalhoty a společenské špičaté černé boty.

Děti ve škole se pak o něm učí, že už ve třech letech dokázal řídit auto a v devíti dokonce vyhrával jachtařské závody.

„Největším rozdílem je svobodný přístup k informacím. Dozvíte se, co chcete, o co se zajímáte. I to je demokracie. V Jižní Koreji je volnost, v Severní se učíte jen to, co vládnoucí strana povolí, a celý proces vzdělávání je vlastně jen propagandou,“ vidí hlavní rozdíly mezi Severem a Jihem 32letý Kim Chjog pocházející z Pchjongjangu, který utekl spolu s rodiči do Korejské republiky a zapojil se do vzdělávacího kurzu univerzity v Soulu.

KLDR slaví 70. výročí založení vládnoucí strany. Oslavy sledovali severokorejský vůdce Kim Čong-un a jeden z nejvyšších představitelů Komunistické strany Číny Liou Jün-šan | Foto: ČTK/AP

V KLDR ale teď, alespoň podle tamních médií, celá země jásá. Kim Čong-un totiž při svém nástupu k moci v roce 2011 slíbil, že zvýší životní úroveň v izolované zemi.

Převážná část dokončených projektů, například lyžařská střediska či akvaparky, je ale pro řadové občany cenově nedostupná. Většina obyvatel KLDR totiž nadále žije v bídě a trpí nedostatkem jídla, pitné vody a stabilních dodávek elektřiny.

O ničem takovém se ovšem v Severní Koreji nemluví, stejně jako o zprávě Zvláštní komise OSN, podle které nemá porušování lidských práv v KLDR v současném světě obdoby.

KLDR slaví 70. výročí založení vládnoucí strany | Foto: ČTK/AP

KLDR slaví 70. výročí založení vládnoucí strany | Foto: ČTK/AP

KLDR slaví 70. výročí založení vládnoucí strany - stíhačky a kouř tří barev | Foto: ČTK/AP

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme