OBRAZEM: Uplynul rok od vraždy Němcova, jeho smrt si připomněly desetitisíce Rusů
Desetitisíce Rusů si dnes připomněly vraždu opozičního politika a bývalého vicepremiéra Borise Němcova. Toho zastřelili přesně před rokem na Velkém moskvoreckém mostě nedaleko Kremlu. Dnešní pietní pochody doprovázela mimořádná policejní opatření, k incidentům nedošlo.
Smuteční pochod začal v centru Moskvy krátce po jedné hodině odpoledne. Všichni, kdo se ho chtěli zúčastnit, museli projít bezpečnostními rámy.
V hlavním městě si s sebou lidé přinesli portréty zavražděného politika, jeho citáty a také stranické a ruské vlajky.
„V Moskvě se do pochodu na počest Borise Němcova připojilo možná 10 až 15 tisíc lidí. Nesou ruské vlajky a stranické vlajky opozičních hnutí. Vykřikují hanba Putinovi, naše soudy nejsou soudy nebo žádáme potrestání viníků politických vražd. Lidé provolávají i hesla na podporu Ukrajiny, volají vraťte Krym Ukrajině,“ hlásil moskevský zpravodaj Martin Dorazín.
Desetitisíce lidí si v Moskvě připomněly výročí vraždy opozičního politika Borise Němcova. Na místě natáčel zpravodaj ČRo Martin Dorazín
V čele průvodu nesli lidé transparent za svobodu ukrajinské pilotky Naděždy Savčenkové a dalších politických vězňů. Mnohatisícový průvod asi po hodině dorazil do svého cíle na třídu akademika Sacharova.
Kromě ruské metropole schválily úřady mítinky v Petrohradě na Martově poli i dalších velkých ruských městech.
V noci se lidé ještě chtějí sejít na Velkém moskvoreckém mostě v centru Moskvy, aby si památku Borise Němcova připomněli na místě jeho vraždy. V neděli v poledne položí květiny na místě vraždy i zástupci Evropské unie a většiny členských zemí.
Pětapadesátiletý Němcov byl zastřelen 27. února 2015, když šel se svou přítelkyní po mostě nedaleko Kremlu. Podezřelými z politikovy vraždy jsou Čečenci Zaur Dadajev, Anzor a Šadid Gubaševovi, Temirlan Eskerchanov a Chamzat Bachajev. Proti pětici bylo vzneseno obvinění.
„Podle lidí, se kterými jsem na pochodu mluvil, nejde o skutečné objednavatele Němcovovy vraždy. Podle nich jde jen o jakýsi zastírací manévr, aby za to někdo pykal. Skutečný viník zřejmě nikdy odhalen nebude. Přinejmenším ne v době současného politického režimu v Rusku," upozorňuje Dorazín, který znal Němcova osobně už od 90. let.
„Němcov byl komplikovaný člověk s poměrně složitým charakterem. Prosadil se už jako gubernátor v Nižním Novgorodu, kde prosadil celou řadu reforem. Proto se také stal prvním vicepremiérem ruské vlády, kde opět pokračoval v reformách,“ prozrazuje Dorazín.
„Spousta lidí mu zazlívala, že reformy byly příliš rychlé a kruté a dopadly na sociální situaci. On ale vždy říkal, že reformy budou bolet. I proto je to komplikovaná postava - spousta lidí ho neměla ráda, další zase velmi,“ dodává Dorazín.