OBRAZEM: V Japonsku kvetou okrasné sakury, lidé oslavují příchod jara

V zemi vycházejícího slunce začaly kvést sakury. Japonci tyto okrasné stromy milují. Jakmile se objeví první narůžovělé květy, vyrážejí s příbuznými a přáteli do parků na piknik. Slaví také svátek zvaný Hanami, během kterého obdivují krásu rozkvetlých sakur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Tokia vyrazili na loďky do parků a obdivují krásu sakur | Foto: ČTK/AP

Sakury letos začaly v japonské metropoli Tokiu pučet dřív než obvykle. První květy se na stromech objevily díky teplejšímu počasí už koncem března.

Kvetoucí okrasné stromy Japonci vnímají nejen jako osvobození od zimy. Narůžovělé třešňové kvítky pro ně představují také velmi silný estetický zážitek, hlavně když opadávají.

„Ten pohled je skutečně impozantní, protože máte před sebou růžovobílý koberec. V okamžiku, kdy odkvétají, se začínají k zemi snášet okvětní lístky. Pro Japonce je to symbol pomíjivosti krásy,“ vysvětlil japanolog Jan Sýkora z Ústavu dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Obyvatelé Tokia vyrazili na loďky do parků a obdivují krásu sakur | Foto: Reuters

V Japonsku kvetou okrasné sakury | Foto: Reuters

Obyvatelé Tokia vyrazili na loďky do parků a obdivují krásu sakur | Foto: ČTK/AP

Svátek zvaný Hanami, tedy pozorování květů sakur, je pro Japonce velká společenská událost. Televizní stanice na ni zvou diváky v reportážích z rozkvetlých parků a vysílají speciální předpovědi počasí. Sakury ale nejsou jen ke koukání, tvoří také součást japonského jídelníčku.

„Sakurové listy se nakládají, do nich se potom balí rýžové koláčky. Používají se někdy i do čaje, to znamená, že se květy solí a následně hází do vařící vody. Je to spíš záležitost estetická než nějaký lahodný doušek,“ dodává Sýkora.

Obyvatelé Tokia vyrazili na loďky do parků a obdivují krásu sakur | Foto: Reuters

Obyvatelé Tokia obdivují krásu sakur | Foto: ČTK/AP

Obyvatelé Tokia obdivují krásu sakur | Foto: ČTK/AP

Marie Machytková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme