OBRAZEM: Varšava slavila svátek vojska, vidět byly stíhačky i tanky

Poláci dnes slavili Svátek polského vojska, které před 95 lety porazilo Rudou armádu u Varšavy a zastavilo její postup dál na západ. Vojenská přehlídka začala u prezidentského paláce Belveder, kde promluvil Andrzej Duda, a po nebi se proletěly stíhačky, bojové vrtulníky i těžká dopravní letadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehlídka polského letectva | Zdroj: Reuters

Následoval pochod různých jednotek polské armády, například výsadkářů, ale také třeba námořníků v modrých uniformách a amerických a kanadských vojáků, kteří v Polsku prakticky neustále cvičí. Za nimi dorazila těžká technika – nejdříve tanky a pak obrněné transportéry a jiná vozidla.

Celou čtyřproudou ulici Aleje Ujazdowské, kudy přehlídka prošla, lemovaly i přes velké horko a dusno desetitisíce lidí nejen z Varšavy, ale třeba i z Białystoku, který je vzdálen několik set kilometrů.

Podle některých je sice přehlídka určitou demonstrací síly, pro Poláky je ale svátek vojska především důležitou vlasteneckou, srdeční záležitostí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ulice Varšavy jsou dnes plné vojáků. V polském hlavním městě se totiž slaví svátek vojska. Doprovodné akce sleduje zpravodaj Vít Pohanka

Mnozí říkají, že Polsko tenkrát podruhé zachránilo Evropu.

Poprvé to bylo v 17. století když polsko-litevský král Jan III. Sobieski u Vídně rozhodujícím dílem přispěl k porážce Turků.

Podruhé právě v roce 1920, když se polské armádě pod velením maršála Piłsudského podařilo u Varšavy zastavit Rudou armádu a přimět ji k ústupu zpátky na východ.

O události se hodně mluví i v polských médiích, televizní kanály hrají historické filmy a vycházejí stále nové publikace.

Projev polského prezidenta Andrzeje Dudy | Foto: Reuters

Vojenský piknik a muzea zdarma

Vedle vojenské přehlídky se dnes ale ve Varšavě konal například i vojenský piknik u Národního stadionu, což je rozložitá stavba s velkým prostranstvím, kde si mohly děti prohlížet vojenskou techniku, mluvit s vojáky a byly tam i besedy s vojenskými sportovci včetně olympioniků.

Andrzej Duda a náčelník generálního štábu Mieczyslaw Gocul defilují před vojáky | Foto: Reuters

Také se otevřelo hlavní vojenské muzeum, do něhož byl dnes vstup zdarma v rámci dne otevřených dveří a kde návštěvníky čekaly komentované prohlídky. Bezplatně se dnes Poláci podívali i do muzea bojové techniky.

Tanky na vojenské přehlídce | Foto: Reuters

O všechny akce byl i přes vedro velký zájem, k čemuž zřejmě přispěla skutečnost, že svátek vojska je pro Poláky státním svátkem a tudíž byla zavřena všechna velká obchodní centra, kde by se lidé mohli v létě ochladit.

Američtí a kanadští vojáci | Foto: Reuters

Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme