OBRAZEM: Vyčerpaní hasiči, zoufalství a spálené úly. Chile bojuje s ohnivým infernem

Rozsáhlé lesní požáry v centrální a jižní části Chile, které vláda označila za jedny z nejhorších v historii země, si za necelé dva týdny vyžádaly již deset obětí. Informovala o tom v pátek chilská média. Ohnivý živel zničil již přes 2900 kilometrů čtverečních porostů a dále se šíří. Ze 128 současných požárů se jich asi 77 nyní nedaří dostat pod kontrolu, uvedla agentura DPA. Vláda již požádala svět o pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasič gestikuluje, vzduch za ním je prosycený dýmem. | Zdroj: Reuters

Z prvních nejhůře postižených regionů Maule a O'Higgins v centrální a jižní části země se oheň dále šíří v obou směrech a ohrožuje i obydlené oblasti.

Chile devastují nejničivější požáry v jeho novodobých dějinách. | Foto: Reuters

Evakuováno bylo již několik tisíc lidí, například z obce Santa Olga s asi 5000 obyvateli, která leží asi 500 kilometrů jižně od metropole Santiaga.

Evakuace lidí z míst ohrožených ohněm. | Foto: Reuters

Požáry se na jih rozšířily také do regionu Bío-Bío, kde se podle chilského rozhlasu blíží ke dvousettisícovému městu Concepción.

Lidé pozorují ohnivou zkázu. | Foto: Reuters

Mezi oběťmi je pět požárníků a dva policisté. Minulý týden zahynul zemědělec, který narazil do stromu, když prchal před požárem.

Zoufalství lidí, kteří přišli o domov. | Foto: Reuters

Tento týden zemřeli dva lidé ve svých domech, jeden z nich v obci Santa Olga (region Maule), která byla plameny zcela zničena. Druhá civilní oběť zemřela ve městě Lloicura v regionu Bío-Bío.

Vesničan odvádí koně; na pozadí zuří oheň. | Foto: Reuters

Boj s ohnivým živlem stěžují vysoké teploty, které sahají ke 39 stupňům, vyprahlá země po dlouhém suchu a vítr o rychlosti kolem 50 kilometrů za hodinu, který často mění směr.

Hořící obzor. | Foto: Reuters

Některé z požárů byly způsobeny žháři. Policie v této souvislosti zadržela již 21 podezřelých, několik z nich už obvinila. V jednom z nejpostiženějších regionů O'Higgins byli ze žhářství obviněni dva bývalí hasiči.

Hasič u vypálených domů v obci Nirivilo. | Foto: Reuters

S ohnivým živlem bojuje nyní kolem 4000 hasičů. Pomoc dorazila i ze zahraničí, z Francie a Mexika poslali experty a přijeli také hasiči z Kolumbie.

Vyčerpaný hasič odpočívá. | Foto: Reuters

Do Chile tento týden dorazil i největší hasící letoun, předělaný Boeing 747, který poskytla vládě chilská emigrantka a její americký manžel. Nově nabídlo také Rusko letoun Iljušin Il-76, který pojme až 42 tun vody.

Včely na svém zuhelnatělém příbytku: oheň neušetřil ani úly. | Foto: Reuters

ČTK, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme