OBRAZEM: zatmění Slunce nad USA. Sledovaly ho miliony Američanů, včetně Trumpa

Davy Američanů vybavených dalekohledy, fotoaparáty a speciálními ochrannými brýlemi pozorovaly úplné zatmění Slunce, které bylo poprvé po 99 letech v USA pozorovatelné od pobřeží k pobřeží. Zpravodajské servery hlásily, že Američané kvůli sledování tohoto přírodního úkazu zaplnili pás napříč 14 státy, přes které úplné zatmění postupně prošlo. Částečným zatměním Slunce se mohl z balkonu Bílého domu kochat i prezident Donald Trump.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplné zatmění začalo na západě USA poblíž Lincoln City v Oregonu v 19:16 SELČ a skončilo na východě země v Jižní Karolíně ve 20.47 SELČ. „Show právě začala, lidi! Jaký to nádherný den!" řekl ředitel Oregonského muzea vědy a průmyslu Jim Todd davu tisíců diváků v amfiteátru ve městě Salem, když stín Měsíce ukusoval stále větší část slunečního disku.

Američané mají možnost pozorovat nad USA úplné zatmění Slunce poprvé po 99 letech. | Zdroj: Reuters

Alespoň částečné zatmění Slunce mohla pozorovat celá Severní Amerika, Střední Amerika a severní okraj Jižní Ameriky.

Americká média věnovala zatmění mimořádnou pozornost a zdůrazňovala, že zemi čeká událost, která přichází jen jednou za život. | Zdroj: Reuters

Americká média věnovala zatmění mimořádnou pozornost a zdůrazňovala, že zemi čeká událost, která přichází jen jednou za život. Tomu odpovídal i mimořádný zájem veřejnosti. Do takzvaného pásu totality, jak se říká oblasti, odkud je pozorovatelné úplné zatmění a kde v případě pondělního zatmění v USA žije 12 milionů lidí, zamířily miliony návštěvníků.

Nadšenci sledují úplné zatmění Slunce z Carroll Rim Trail v Painted Hills v Oregonu. | Zdroj: Reuters

„Je to jedna z věcí v životě, které musíte zažít," citovala agentura AP Hilary O'Hollarenovou, která se svými dětmi a přáteli cestovala asi 50 kilometrů, aby získala nejlepší místo ke sledování úkazu.

Částečné zatmění v Los Angeles | Zdroj: Reuters

Podle agentury AP měla být nebeská podívaná tím nejsledovanějším a nejfotografovanějším zatměním všech dob.

Zhruba 200 milionů Američanů žije v místech, odkud bylo do pásma úplného zatmění maximálně den jízdy autem. To, že mnozí se vydali sledovat zatmění po vlastní ose, ukázala víkendová hustota dopravy.

Davy Američanů vybavených dalekohledy, fotoaparáty a speciálními ochrannými brýlemi pozorovaly úplné zatmění Slunce. | Zdroj: Reuters

Například před národním parkem Grand Teton ve Wyomingu, odkud zatmění sledovaly tisíce lidí, se tvořily dlouhé kolony aut.

Částečné zatmění viditelné z Jižní Karolíny | Zdroj: Reuters

Úřady ve Wyomingu uvedly, že v sobotu a v neděli zaznamenaly na silnicích o 20 procent více aut, než je pětiletý průměr třetího srpnového víkendu. V tomto státě žije skoro 600 000 lidí, stejný počet návštěvníků se tam ale očekával kvůli zatmění.

Depoe Bay v Oregonu | Zdroj: Reuters

V Jižní Karolíně se úkazu snažily politické strany využít k regionální předvolební kampani. Republikánská strana rozeslala e-mail s předmětem „Zastiňte demokraty" a s žádostí o příspěvek 20 dolarů na předvolební kampaň a zahnání demokratů do „temnot".

Hromadné sledování zatmění Slunce uprostřed New Yorku | Zdroj: Reuters

V Nashville ve státě Tennessee zamířily už hodiny před zatměním tisícovky lidí do místní zoo, aby kromě zatmění pozorovali i reakce zvířat na vzácný astronomický úkaz. Jedním z nejpopulárnějších míst byla laguna plameňáků, protože tito elegantní ptáci na náhlou tmu reagují obzvlášť hlasitě.

Na velké části území byla jasná obloha a částečným zatměním Slunce se mohl z balkonu Bílého domu kochat i prezident Donald Trump. | Zdroj: Reuters

Příležitost pozorovat vzácný jev si nenechal ujít ani Donald Trump, který se na Slunce díval z Trumanova balkonu Bílého domu ve společnosti své manželky Melanie, dcery Ivanky a několika členů kabinetu. Úplné zatmění slunce se však pozorovatelům z Washingtonu nenaskytlo. Měsíc tam Slunce zakrýval jen z 81 procent.

Zatmění Slunce nad Brooklyn Bridge v New Yorku | Zdroj: Reuters

Podle televizních záběrů měli všichni na očích ochranné brýle. Ivanka Trumpová předtím na twitteru zveřejnila selfie fotografii, na níž měla speciální brýle. „Nezapomeňte si nasadit své brýle," vyzvala.

Žena v Ottawě používá ke sledování zatmění svářečskou helmu | Zdroj: Reuters

Zatmění bedlivě sledovali i vědci, včetně těch z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). A to nejen prostřednictvím teleskopů, ale také z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) nebo s pomocí letadel či stratosférických balonů.

Částečné zatmění Slunce bylo možné vidět také ve francouzské Bretani. | Zdroj: Reuters

Pás totality byl v USA dlouhý 4200 kilometrů a široký 95 až 110 kilometrů. Nejdéle bylo Slunce zakryto Měsícem na jihu státu Illinois, a to dvě minuty a 44 sekund.

Kontinentální část USA naposledy úplné zatmění zažila v únoru 1979, tehdy ale pás, ze kterého bylo pozorovatelné úplné zakrytí Slunce Měsícem, prošel jen přes několik severních a severozápadních států.

Zatmění Slunce zachycené v národním parku v Tennessee | Zdroj: Reuters

Význam tohoto zatmění je proto v médiích snižován. Další úplné zatmění čeká Američany v roce 2024, kdy bude postupovat z jihu na severovýchod země. Úplné zatmění, které bude od pobřeží k pobřeží, ve Spojených státech nastane až v srpnu 2045.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme