OBRAZEM: zatmění Slunce nad USA. Sledovaly ho miliony Američanů, včetně Trumpa

Davy Američanů vybavených dalekohledy, fotoaparáty a speciálními ochrannými brýlemi pozorovaly úplné zatmění Slunce, které bylo poprvé po 99 letech v USA pozorovatelné od pobřeží k pobřeží. Zpravodajské servery hlásily, že Američané kvůli sledování tohoto přírodního úkazu zaplnili pás napříč 14 státy, přes které úplné zatmění postupně prošlo. Částečným zatměním Slunce se mohl z balkonu Bílého domu kochat i prezident Donald Trump.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplné zatmění začalo na západě USA poblíž Lincoln City v Oregonu v 19:16 SELČ a skončilo na východě země v Jižní Karolíně ve 20.47 SELČ. „Show právě začala, lidi! Jaký to nádherný den!" řekl ředitel Oregonského muzea vědy a průmyslu Jim Todd davu tisíců diváků v amfiteátru ve městě Salem, když stín Měsíce ukusoval stále větší část slunečního disku.

Američané mají možnost pozorovat nad USA úplné zatmění Slunce poprvé po 99 letech. | Zdroj: Reuters

Alespoň částečné zatmění Slunce mohla pozorovat celá Severní Amerika, Střední Amerika a severní okraj Jižní Ameriky.

Americká média věnovala zatmění mimořádnou pozornost a zdůrazňovala, že zemi čeká událost, která přichází jen jednou za život. | Zdroj: Reuters

Americká média věnovala zatmění mimořádnou pozornost a zdůrazňovala, že zemi čeká událost, která přichází jen jednou za život. Tomu odpovídal i mimořádný zájem veřejnosti. Do takzvaného pásu totality, jak se říká oblasti, odkud je pozorovatelné úplné zatmění a kde v případě pondělního zatmění v USA žije 12 milionů lidí, zamířily miliony návštěvníků.

Nadšenci sledují úplné zatmění Slunce z Carroll Rim Trail v Painted Hills v Oregonu. | Zdroj: Reuters

„Je to jedna z věcí v životě, které musíte zažít," citovala agentura AP Hilary O'Hollarenovou, která se svými dětmi a přáteli cestovala asi 50 kilometrů, aby získala nejlepší místo ke sledování úkazu.

Částečné zatmění v Los Angeles | Zdroj: Reuters

Podle agentury AP měla být nebeská podívaná tím nejsledovanějším a nejfotografovanějším zatměním všech dob.

Zhruba 200 milionů Američanů žije v místech, odkud bylo do pásma úplného zatmění maximálně den jízdy autem. To, že mnozí se vydali sledovat zatmění po vlastní ose, ukázala víkendová hustota dopravy.

Davy Američanů vybavených dalekohledy, fotoaparáty a speciálními ochrannými brýlemi pozorovaly úplné zatmění Slunce. | Zdroj: Reuters

Například před národním parkem Grand Teton ve Wyomingu, odkud zatmění sledovaly tisíce lidí, se tvořily dlouhé kolony aut.

Částečné zatmění viditelné z Jižní Karolíny | Zdroj: Reuters

Úřady ve Wyomingu uvedly, že v sobotu a v neděli zaznamenaly na silnicích o 20 procent více aut, než je pětiletý průměr třetího srpnového víkendu. V tomto státě žije skoro 600 000 lidí, stejný počet návštěvníků se tam ale očekával kvůli zatmění.

Depoe Bay v Oregonu | Zdroj: Reuters

V Jižní Karolíně se úkazu snažily politické strany využít k regionální předvolební kampani. Republikánská strana rozeslala e-mail s předmětem „Zastiňte demokraty" a s žádostí o příspěvek 20 dolarů na předvolební kampaň a zahnání demokratů do „temnot".

Hromadné sledování zatmění Slunce uprostřed New Yorku | Zdroj: Reuters

V Nashville ve státě Tennessee zamířily už hodiny před zatměním tisícovky lidí do místní zoo, aby kromě zatmění pozorovali i reakce zvířat na vzácný astronomický úkaz. Jedním z nejpopulárnějších míst byla laguna plameňáků, protože tito elegantní ptáci na náhlou tmu reagují obzvlášť hlasitě.

Na velké části území byla jasná obloha a částečným zatměním Slunce se mohl z balkonu Bílého domu kochat i prezident Donald Trump. | Zdroj: Reuters

Příležitost pozorovat vzácný jev si nenechal ujít ani Donald Trump, který se na Slunce díval z Trumanova balkonu Bílého domu ve společnosti své manželky Melanie, dcery Ivanky a několika členů kabinetu. Úplné zatmění slunce se však pozorovatelům z Washingtonu nenaskytlo. Měsíc tam Slunce zakrýval jen z 81 procent.

Zatmění Slunce nad Brooklyn Bridge v New Yorku | Zdroj: Reuters

Podle televizních záběrů měli všichni na očích ochranné brýle. Ivanka Trumpová předtím na twitteru zveřejnila selfie fotografii, na níž měla speciální brýle. „Nezapomeňte si nasadit své brýle," vyzvala.

Žena v Ottawě používá ke sledování zatmění svářečskou helmu | Zdroj: Reuters

Zatmění bedlivě sledovali i vědci, včetně těch z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). A to nejen prostřednictvím teleskopů, ale také z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) nebo s pomocí letadel či stratosférických balonů.

Částečné zatmění Slunce bylo možné vidět také ve francouzské Bretani. | Zdroj: Reuters

Pás totality byl v USA dlouhý 4200 kilometrů a široký 95 až 110 kilometrů. Nejdéle bylo Slunce zakryto Měsícem na jihu státu Illinois, a to dvě minuty a 44 sekund.

Kontinentální část USA naposledy úplné zatmění zažila v únoru 1979, tehdy ale pás, ze kterého bylo pozorovatelné úplné zakrytí Slunce Měsícem, prošel jen přes několik severních a severozápadních států.

Zatmění Slunce zachycené v národním parku v Tennessee | Zdroj: Reuters

Význam tohoto zatmění je proto v médiích snižován. Další úplné zatmění čeká Američany v roce 2024, kdy bude postupovat z jihu na severovýchod země. Úplné zatmění, které bude od pobřeží k pobřeží, ve Spojených státech nastane až v srpnu 2045.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme