OBRAZEM: Život v Nice se vrací do normálu. Vláda projedná prodloužení výjimečného stavu
Ve Francii skončil třídenní státní smutek a přímořské letovisko Nice se probudilo do všedního rána. Francouzská vláda má v úterý projednat prodloužení výjimečného stavu o tři měsíce. Ten měl původně skončit koncem července, plány ale změnil právě útok na promenádě v Nice, který nepřežilo 84 lidí.
Mladík v jihofrancouzském Nice vytahuje nahoru všechny vlajky, které visely na půl žerdi.
Na oblázkové pláži leží turisté, další se procházejí po Anglické promenádě, kde ve čtvrtek najel 31letý útočník do lidí.
Část promenády byla až do včerejška zavřená a v místě útoku stálo podium se svíčkami, květinami, vlajkami a plyšovými hračkami. Pietní místo ale lidé večer přemístili do nedalekého parku.
Ve Francii skončil státní smutek. Vláda má také v úterý projednat prodloužení výjimečného stavu. Podrobnosti z Nice připojil Pavel Novák
Obyvatelé se ale stále zajímají o to, co se přesně stalo. Čtou noviny a pozorně sledují hlavně stránky, které se věnují čtvrtečnímu útoku.
V ulicích Nice je nyní více policistů než obvykle. „Před chvílí kolem mě prošla skupina osmi vojáků se samopaly,“ popisuje z místa zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu.
Premiér Manuel Valls chce v úterý na vládě projednat návrh o prodloužení výjimečného stavu, který ve Francii platí od loňského listopadu, kdy došlo k útoku na hudební klub Bataclan v Paříži.
Vláda poté zřejmě ve středu předloží návrh Národnímu shromáždění. Pokud ho zákonodárci schválí, poputuje do Senátu.
Výjimečný stav měl původně skončit 26. července. Prodloužit by se měl o tři měsíce do konce října, někteří poslanci ale žádají změnu zákona a stav platit ještě dalších šest měsíců, tedy to začátku příštího roku.
„Úřady mohou při nouzovém stavu například rušit veřejná shromáždění nebo provádět domovní prohlídky bez soudního povolení,“ popsala Irena Valentová z českého ministerstva zahraničí.
Dodala také, že turisté cestující do Francie mají být obezřetní a musí počítat s možným zdržením například na letištích.
„Nabádáme české občany, aby dbali zvýšené opatrnosti zejména v místech, kde se vyskytuje větší počet osob. Češi, kteří se vydávají do Francie na dovolenou a chtějí navštívit exponovaná turistická místa, musí počítat se zvýšenými bezpečnostními kontrolami, takže se před vstupem mohou tvořit fronty. Je potřeba také počítat s tím, že při odbavení na letištích a hraničních přechodech se mohou vzhledem k posíleným bezpečnostním opatřením tvořit fronty,“ uvedla Valentová.
Francouzští kriminalisté se nadále útokem zabývají. Dosavadní vyšetřování podle prokuratury potvrdilo, že útok kamionem v Nice byl předem naplánovaný.
Policie také stále prověřuje napojení 31letého útočníka Mohameda Lahouaieje Bouhlela na radikální organizaci Islámský stát. O víkendu přinesl francouzský list Le Monde nepotvrzenou informaci, která naznačuje, že Bouhlel mohl být v kontaktu s lidmi napojenými na Islámský stát nebo na Al-Káidu přímo v Nice. Důkazy o přímém spojení útočníka s radikálními islamisty však stále chybí.
Podle francouzských médií je také vyšetřovaných dalších pět lidí kvůli podezření, že se podíleli na přípravě útoku.
Bouhlel vjel ve čtvrtek 14. července kolem půl jedenácté večer s 19tunovým nákladním autem na pobřežní Anglickou promenádu v Nice, kam se lidé v závěru státního svátku dobytí Bastily přišli podívat na tradiční ohňostroj.
Nejméně 84 lidí útok nepřežilo, celkem 308 dalších bylo zraněno. V nemocnici je stále 59 lidí, o 29 z nich se starají lékaři na jednotkách intenzivní péče.