Obří Airbus A380 musel nouzově přistát v Kanadě. Nad Grónskem se mu rozbil motor

Letadlu francouzské společnosti Air France se během letu z Paříže do Los Angeles porouchal jeden z motorů. A přestože se letoun zrovna nacházel nad grónskou pevninou, dokázal doletět až na vojenskou leteckou základnu Goose Bay na severovýchodě Kanady, kde bez problémů přistál. Nikdo nebyl zraněn, informovalo kanadské zpravodajství CBC.

Video Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A380 s 520 lidmi na palubě mířil z pařížského Letiště Charlese de Gaulla do kalifornského Los Angeles. Cestou se ale porouchal jeden ze čtyř motorů letadla. Na fotkách je vidět, že motor na pravém křídle je značně poničený. S poškozeným motorem musela letět několik hodin.

Záznam letu Air France 66, který musel nouzově přistát v Kanadě. Airbus A380 mířil z Paříže do Los Angeles | Foto: Repro Flight Radar | Zdroj: Flightradar24

Zatím není známo kolik se na palubě na cházelo cestujícíci. Stejně tak i příčina poničení je zatím neznámá.

Cestujícím ani posádce se ale nic nestalo. Let 66 dokázal i tak doletět až nad Kanadu, kde stroj společnosti Air France nouzově přistál na malém mezinárodním letišti v Goose Bay v provincii Newfoundland a Labrador.

„Všichni cestující jsou v pořádku na zemi. Motor číslo 4 je neuvěřitelně vážně poškozený," napsal na Twitteru letecký analytik Alex Macheras.

Testovat nový motor nemusí být nuda. Zkušební letoun nakreslil na obloze sám sebe

Číst článek

Cestující podle dostupných informací zůstávají stále na palubě, protože menší letiště v kanadském Goose Bay nemá pojízdné schůdky pro tak velkáletadla.

Později během dne vydala oficiální prohlášení i společnost Air France, kde potvrdila přistání letu AF 66 v Goose Bay kvůli vážnému poškození motoru. „Letadlo přistálo klidně v 17:42 minut středoevropského času, vyškolení piloti a palubní posádka zvládli tento závažný incident dokonale.“

Dvojpatrový Airbus A380 je největším sériově vyráběným dopravním letounem na světě. S motory měl v minulosti problémy jen jednou. V roce 2010 explodoval za letu jeden z motorů stroje australské společnosti Quantas. I v tomto případě se podařilo pilotům bezpečně přistát a nikdo z cestujících neutrpěl zranění.

jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme