Obří asteroid by měl Zemi minout

Nedávno objevený asteroid NT7 o průměru dva kilometry, který by se podle předběžných výpočtů oznámených minulý týden mohl za 17 let srazit se Zemí, ji zcela jistě neškodně mine. Oznámili to dnes odborníci americké Laboratoře tryskového pohonu Národního úřadu pro letectví a vesmír, kteří dráhy obou těles znovu propočítali. Podle astronomů by hypotetická srážka s asteroidem o průměru 1,5 až dva kilometry mohla zabít čtvrtinu lidí na Zemi. Podle statistické pravděpodobnosti zasáhne Zemi každých 100 miliónů roků dokonce asteroid o průměru šesti kilometrů; takový podle vědců způsobil vyhynutí dinosaurů před 65 milióny let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

asteroid

Badatelé tento asteroid, který okolo Slunce obíhá jednou za 837 dnů, zaznamenali 9. června. Zároveň předpověděli, že jeho oběžná dráha protne oběžnou dráhu Země tak blízko, že by mohlo dojít ke srážce, v roce 2019. Zatím však je toto skalisko nepravidelného tvaru od Země vzdáleno asi 100 miliónů kilometrů.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme