Obří blackout v Indii, polovina země je bez proudu

Indové zuří, už druhý den postihl zemi masivní výpadek elektrického proudu. Dnes je situace ještě horší než včera, spadla rozvodná síť nejen na severu, ale i na východě země. Bez elektřiny je na 600 milionů lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blackout zasáhl v Indii 600 milionů lidí | Zdroj: Reuters

Metro v Dillí zůstalo stát a museli z něj evakuovat stovky tisíc cestujících. Řidiči aut, které nechaly na holičkách nefunkční semafory, beznadějně ucpali ulice. Nemocnice fungují jen díky generátorům.

V Západním Bengálsku uvízly kvůli výpadku pod zemí dvě stovky horníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupkyně českého velvyslance v Indii Andrea Kučerová mluví o výpadku elektřiny v Indii v Odpoledním Radiožurnálu

Ke druhému výpadku energie došlo dřív, než vláda stačila vyšetřit příčiny toho prvního. Indické noviny už ale mají jasno, vina podle nich leží na regionech s vysokou spotřebou energie, které odebírají více elektřiny, než dostaly přiděleno. Za přečerpání jim sice hrozí finanční postih, pořád to ale vyjde levněji než kupovat proud na volném trhu.

Vážné potíže indické rozvodné sítě rozvířily také otázky ohledně zastaralé infrastruktury, do které plánuje rostoucí jihoasijská mocnost investovat obrovské prostředky.

„Dnešní výpadek byl rozsáhlejší. Začal kolem jedné hodiny odpoledne a zasažena byla v zásadě polovina obyvatel země. Elektřina nefungovala jak v hlavním městě, tak opět v severních státech. Nicméně dnes se výpadek rozšířil i do východních částí,“ informuje přímo z Dillí zástupkyně českého velvyslance v Indii Andrea Kučerová.

Výpadky jsou na denním pořádku

Indie trpí chronickým nedostatkem energií a také špatnou infrastrukturou. Denní několikahodinové výpadky proudu jsou časté. Indové už kvůli tomu několikrát vyšli do ulic demonstrovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozvání do pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu přijal indolog Zdeněk Štipl

„Blackouty jsou v Indii stále ještě na denním pořádku,“ potvrzuje indolog Zdeněk Štipl, „i když musím říct, že za posledních 16 let, co Indii navštěvuji, se ta situace opravdu zlepšuje.“

„Ještě v polovině devadesátých let, kdy jsem do Indie přijel poprvé, se stávalo, že i poměrně slušné hotely měly každý den dvě tři hodiny pravidelné odstávky. Ono se s tím dopředu počítalo, lidi se podle toho zařídili,“ říká.

Opakující se blackouty upozornily na nedostatky zastaralé infrastruktury v jinak rychle bohatnoucí zemi.

Jitka Malá, Igor Maňour, Eva Presová, Matěj Skalický, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme