Obří čínské jezero hrozí miliónům lidí

Situace u obrovského jezera Tung-tching v jihočínské provincii Chu-nan, které se naplnilo nad kritickou mez, je stále kritická. Pokud se stokilometrové hráze jezera, do kterého se vlévá řeka Jang C'-ťiang, protrhnou, bude vážně ohroženo na deset miliónů lidí žijících kolem proudu řeky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Číně | Foto: ČTK/EPA

Jak informuje z oblasti spolupracovnice Radiožurnálu Alžběta Kobzová, dalších čtyřiadvacet hodin bude pravděpodobně nejkritičtějších. Lidé ze všech vesnic okolo jezera se snaží pytli s pískem co nejvíce zvednout břehy. Hladina vody ale stále roste a silný vítr, který se nad jezerem dnes dopoledne zvedl, způsobuje velké vlny. Ty dosahují až na vrcholky vyvýšených břehů.

Čínská vláda nařídila evakuaci 600 tisíc obyvatel, šestnáct lidí už zemřelo. V místech převážně na severní části jezera, kde se již voda z břehů vylila, spadlo 27.000 domů. Zatopeno je 415 tisíc hektarů úrodné půdy. Místní úřady se připravují na nejhorší - uvolňují silnice, aby se do oblasti mohla případně dostat humanitární pomoc.

Vyčerpaní lidé bojují o záchranu svých vesnic už více než 48 hodin. Hladina vody má však dosáhnout vrcholu až v neděli. Lidé přesto stále věří, že k tomu nejhoršímu nedojde, stejně jako čínská vláda, která už oficiálně přislíbila obětem katastrofy finanční pomoc ve výši 28 miliónů juanů, tedy asi tři a půl miliónu dolarů.

Alžběta Kobzová, Daniela Hornová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme