Obří exploze otřásla budovou OSN v Nigérii, 18 lidí zemřelo
Mohutná exploze otřásla v pátek budovou OSN v nigerijské metropoli Abúdža. Při útoku zahynulo nejméně 18 lidí a přinejmenším 60 utrpělo zranění. Exploze srovnala část objektu se zemí a zabila pravděpodobně všechny, kteří byli v tu chvíli v suterénu.
Podle zpráv očitých svědků vjelo na pozemek OSN auto vysokou rychlostí, prorazilo dva bezpečnostní checkpointy a následně vyletělo do povětří. Výbuch srovnal část objektu se zemí. Mezi betonovými troskami ležela roztrhaná těla.
V budově sídlily všechny důležité úřady OSN v Nigérii se 400 zaměstnanci. Zatím není zjištěno, kolik lidí se v kritický okamžik v budově nacházelo.
O atentátu na sídlo OSN v Nigérii a situaci v zemi jsme ve Stalo se dnes mluvili s afrikanistou Otakarem Hulcem.
K atentátu se přihlásila skupina Boko Haram. „Takových skupin je v Nigérii, hlavně v severní části, hodně. A toto je jedna z mladších, byla založena v roce 2002. Boko Haram prosazuje, aby se Nigérie stala islámským státem, aby tam bylo zavedeno právo šaría,“ vysvětlil ve Stalo se dnes afrikanista Otakar Hulec.
Radikální skupiny v minulosti často útočily na nigerijské vládní cíle, nynější útok je ale vůbec prvním útokem na mezinárodní instituci. „Boko Haram už v udělala mnoho ozbrojených útoků, zejména na policejní stanice, ale tato je první, která zasáhla civilní cíle,“ doplnil Hulec.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun atentát odsoudil jako "útok na lidi, kteří zasvětili svůj život pomáhání ostatním". Nigerijský prezident Goodluck Jonathan označil útok za barbarský, nesmyslný a zbabělý čin. Slíbil, že zajistí zvýšení bezpečnosti v hlavním městě Nigérie.
Tlak na islamizaci Nigérie sílí
Podle posledních zpráv islamismus sílí zejména v severní Nigérii a jak dodal Hulc, tamní islamistické skupiny navazují kontakty s fundamentalistickým hnutím Maghribu a dokonce i s Al-Shabaab ze Somálska.
„To znamená, že tlak na islamizaci Nigérie sílí. A je to zajímavé, protože letos tam proběhly prezidentské volby, které vyhrál muslim,“ uvedl.
Podle Hulce islámská fundamentalistická organizace Boko Haram také využívá situace v Libyi, kdy byl svržen Kaddáfího režim. „A bohužel mnoho afrických zemí stále ještě nestojí na straně libyjských rebelů. Kaddáfí je totiž s mnoha africkými potentáty svázán, léta jim finančně pomáhal, je považován za otce Africké unie,“ přiblížil.
„Ale na druhou stranu je potěšující, že už 20 z 54 členských zemí Africké unie, včetně Etiopie, uznalo Libyjskou Přechodnou národní radu,“ dodal afrikanista Otakar Hulec.