Obří exploze otřásla budovou OSN v Nigérii, 18 lidí zemřelo

Mohutná exploze otřásla v pátek budovou OSN v nigerijské metropoli Abúdža. Při útoku zahynulo nejméně 18 lidí a přinejmenším 60 utrpělo zranění. Exploze srovnala část objektu se zemí a zabila pravděpodobně všechny, kteří byli v tu chvíli v suterénu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch bomby otřásl budovou OSN v nigerijské metropoli Abúdža

Výbuch bomby otřásl budovou OSN v nigerijské metropoli Abúdža | Zdroj: Reuters

Podle zpráv očitých svědků vjelo na pozemek OSN auto vysokou rychlostí, prorazilo dva bezpečnostní checkpointy a následně vyletělo do povětří. Výbuch srovnal část objektu se zemí. Mezi betonovými troskami ležela roztrhaná těla.

V budově sídlily všechny důležité úřady OSN v Nigérii se 400 zaměstnanci. Zatím není zjištěno, kolik lidí se v kritický okamžik v budově nacházelo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O atentátu na sídlo OSN v Nigérii a situaci v zemi jsme ve Stalo se dnes mluvili s afrikanistou Otakarem Hulcem.

K atentátu se přihlásila skupina Boko Haram. „Takových skupin je v Nigérii, hlavně v severní části, hodně. A toto je jedna z mladších, byla založena v roce 2002. Boko Haram prosazuje, aby se Nigérie stala islámským státem, aby tam bylo zavedeno právo šaría,“ vysvětlil ve Stalo se dnes afrikanista Otakar Hulec.

Radikální skupiny v minulosti často útočily na nigerijské vládní cíle, nynější útok je ale vůbec prvním útokem na mezinárodní instituci. „Boko Haram už v udělala mnoho ozbrojených útoků, zejména na policejní stanice, ale tato je první, která zasáhla civilní cíle,“ doplnil Hulec.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun atentát odsoudil jako "útok na lidi, kteří zasvětili svůj život pomáhání ostatním". Nigerijský prezident Goodluck Jonathan označil útok za barbarský, nesmyslný a zbabělý čin. Slíbil, že zajistí zvýšení bezpečnosti v hlavním městě Nigérie.

Tlak na islamizaci Nigérie sílí

Podle posledních zpráv islamismus sílí zejména v severní Nigérii a jak dodal Hulc, tamní islamistické skupiny navazují kontakty s fundamentalistickým hnutím Maghribu a dokonce i s Al-Shabaab ze Somálska.

„To znamená, že tlak na islamizaci Nigérie sílí. A je to zajímavé, protože letos tam proběhly prezidentské volby, které vyhrál muslim,“ uvedl.

Podle Hulce islámská fundamentalistická organizace Boko Haram také využívá situace v Libyi, kdy byl svržen Kaddáfího režim. „A bohužel mnoho afrických zemí stále ještě nestojí na straně libyjských rebelů. Kaddáfí je totiž s mnoha africkými potentáty svázán, léta jim finančně pomáhal, je považován za otce Africké unie,“ přiblížil.

„Ale na druhou stranu je potěšující, že už 20 z 54 členských zemí Africké unie, včetně Etiopie, uznalo Libyjskou Přechodnou národní radu,“ dodal afrikanista Otakar Hulec.

Pavel Polák, Jan Richter, bre, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme