Obří králíci pro Severní Koreu

Severní Korea je bezesporu jednou z nejkontroverznějších zemí naší planety. Jaderný program asijského státu, jehož většina obyvatel trpí hladem, straší kdekoho. Ze sdělovacích prostředků se na nás hrnou informace o tom, že o dalším osudu Severokorejců rozhodují diplomaté u jednacího stolu. Do vývoje totalitního státu teď ale možná dost výrazně promluví taky jeden německý chovatel králíků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

králík

králík | Foto: kralici.cz

Všechno začalo v únoru loňského roku, kdy Karl Szmolinsky z Eberswalde u Berlína, vyhrál cenu chovatelů za vyšlechtění největší rasy králíka. Přátelsky se tvářící "ušák" jménem Robert, neboli "Německý šedý obr", to dotáhl na impozantních deset a půl kilogramu. Obrázky chlupatého monstra velikosti průměrného kokršpaněla obletěly celý svět a dostaly se i do hladovějící Severní Koreje.

Podle šéfa Světového potravinového programu OSN Jamese Morrise není stalinistický režim schopen vlastním obyvatelům obstarat dostatek potravin. Země má nedostatek obdělávané půdy a zemědělský sektor trápí řada problémů. Tamní pragmatické úředníky tak napadlo, jestli by obří králík nemohl v budoucnu představovat důležitou část severokorejského jídelníčku.

Ambasáda v Berlíně se opatrně zeptala pana Szmolinského, jestli by nebyl ochoten prodat několik exemplářů, které by posloužily jako základ pro vznik severokorejské chovné stanice. 67letý důchodce byl rád, že jeho králičí obři, z nichž každý dá asi sedm kilogramů masa, mohou posloužit ke zmírnění hladu ve zbídačené východoasijské zemi.

S prostředím nad 38.rovnoběžkou se teď už seznamuje 12 braniborských králíků. Severokorejci museli zaplatit jen 80 eur za kus namísto obvyklých dvou set až dvou set padesáti.

malý králík | Foto: Králíci.cz

Pan Szmolinsky, který se chovu králíků věnuje už 47 let, doufá, že Severokorejci budou mít jeho "šedé obry" čím krmit. Nejvíc jim prý kromě obligátní mrkve, šmakuje obilí a kapusta. "Tajemnou" součástí krmiva králičích gigantů jsou pak rozmačkané slupky od brambor smíchané s obilným šrotem.

V dubnu zamíří do Severní Koreje samotný Karl Szmolinsky, aby tamním odborníkům poradil, jak chovnou stanici úspěšně rozvíjet. Severokorejci prý stojí taky o recepty, jak králičí maso chutně připravovat. Ani s tím prý braniborský chovatel nemá problém. Už dávno totiž králíky přestal vnímat jako domácí mazlíčky.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme