Obří lesklá plastika Davida Černého byla odhalená v Charlotte v Severní Karolíně

Do amerického státu Severní Karolína zamířilo na tento víkend nemalé množství českých diplomatů, středoevropských šlechticů, krajanů, bankéřů, byznysmenů a umělců. Zvláštní společenství sezval do města Charlotte německý hrabě Riprand Arco, předseda správní společností developerské firmy, která dala českému sochaři Davidu Černému zakázku na vytvoření jedinečné sochy do souboru jejich administrativních budov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plastika Metalmorphosis | Foto: Miroslav Konvalina

Kdo v bankéřském a industriálním Charlotte něco znamená, si vzal v pátek večer na sebe večerní róbu a přijel se na okraj města podívat na výsledek toho, co po dva roky vznikalo v hlavě a pod rukama klukovsky vypadajícího muže v černých šortkách a tričku, Davida Černého. Ten sliboval, že udělá něco jako dekoraci s využitím vody.

Po odhalení stříbrné plachty shromáždění s údivem vydechlo, před lidmi stála osmimetrová blyštivá hlava ze 14 tun nerezové oceli, která se za pohybu kolem své osy skládala a rozkládala v horizontálních vrstvách podle naprogramovaných sekvencí. Dělala v bazénku pod ní vlny a ještě chrlila vodu. David Černý Českému rozhlasu u své plastiky řekl: ,,Tady bylo fantastické, že to výborně dopadlo, byla to výtečná práce."

Mezi prvními gratulanty byli členové skupiny Plastic People of the Universe, které si na odhalení sochy Černý sám pozval: ,,To je nádherný, moc pěkný." Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zná, jak hraběte Arca, který má v Čechách zámek, tak Davida Černého, kterého obdivuje a považuje za přítele. ,,Podívejte se, když se v Americe odhaluje tak významná plastika českého umělce, je to pro celou republiku opravdu významná záležitost," uvedl Karel Schwarzenberg s tím, že "naši umělci se všude ve světě prosazují". Obyvatelé Charlotte nešetřili chválou: ,,Bere nám to dech. Odráží to všechny barvy oblohy, odrazy oken a vody. David je úžasný."

Na tomto místě to není první socha českého umělce. Černého hlava se dívá na díla českých rodáků Pavla Krause a Václava Bláhy. Pomalu, ale jistě vzniká v Charlotte unikátní český výtvarný prostor.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme