Obří trajekt na ostrově Kos už přijal pět stovek syrských uprchlíků

Trajekt u řeckého ostrova Kos, který slouží jako ubytovna a má zmírnit tamní uprchlickou krizi, se pomalu plní. Do dnešního rána nastoupilo na palubu asi 500 migrantů. Provizorní ubytování na lodi má zabránit konfliktům mezi uprchlíky z odlišných zemí. Plovoucí útočiště odlehčí i policii na Kosu, která je zahlcena papírováním při registraci uprchlíků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trajekt Eleftherios Venizelos slouží jako nouzové středisko pro migranty

Trajekt Eleftherios Venizelos slouží jako nouzové středisko pro migranty | Zdroj: Reuters

Obvykle se na něm vozí auta. Tentokrát je ale trajekt Eleftherios Venizelos připravený přijmout až 2500 uprchlíků.

K břehům ostrova Kos ho nechala přistavit řecká vláda, aby zmírnila složitou situaci běženců. Na přístupovém molu k lodi jich čekají stovky, polehávají nebo uspávají své malé děti. Vědí ale, že na palubu se všichni nedostanou.

Šanci dostat se dovnitř mají Syřané, které řecké úřady automaticky považují za humanitární uprchlíky kvůli syrské občanské válce. Přednost mají hlavně rodiny s dětmi, ve frontě ale stojí i další.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stovky lidí už jsou na palubě řeckého trajektu, který jim má poskytnout ubytování na ostrově Kos. Více od Vojtěcha Bergera

„Když jim řeknu, že jsem z Iráku, tak mě vyhodí. Stejně to ale zkusím. Oni si myslí, že v Iráku se nic neděje a že tam žádná válka není,“ říká Iráčan.

Naloďování naplánovaly úřady na noc, kdy středomořské teploty aspoň trochu klesnou.

Uprchlíci na ostrově se běžně musejí registrovat na policii. Čekací lhůty jsou dlouhé, vedro velké a zásobování pitnou vodou ne vždy dostatečné.

Trajekt Eleftherios Venizelos slouží jako nouzové středisko pro migranty | Foto: Reuters

I kvůli tomu se o víkendu do sebe pustily desítky Afghánců, Pákistánců a Iráčanů před jednou z policejních stanic.

„Tenhle systém opravdu není dobrý, já už tu stojím týden, můj kamarád 20 dní. Bez jídla, bez vody, bez ničeho. Je to nebezpečná situace,“ myslí si jeden z uprchlíků a i další potvrzují, že chtějí řecký ostrov co nejdřív opustit:

„Doufám, že brzo odjedu, potřebujeme do Německa. Manžel je nemocný a potřebuje léčbu.“

Trajekt Eleftherios Venizelos slouží jako nouzové středisko pro migranty | Foto: Reuters

I když uprchlíkům na ostrově pomáhají humanitární organizace, některé z nich už jsou na pokraji svých sil.

„Cítíme se bezmocní, nedá se tu pracovat. Brzo se dostaneme do situace, kdy už nedokážeme pomoci dalším lidem, protože jich zkrátka bude příliš mnoho,“ vysvětluje Julia Kourafová z Lékařů bez hranic.

Podle odhadů je na ostrově Kos momentálně asi 7000 běženců. Většina z nich žije v provizorních příbytcích, ve stanech nebo na ulici.

Uprchlíci na ostrově Kos | Foto: ČTK

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme