Obří žlutý diamant je na prodej, má stát 300 milionů korun

Ve Švýcarsku se draží největší žlutý diamant hruškovitého tvaru na světě. Experti očekávají, že se prodá až za 15 milionů dolarů. Šťastný výherce ho navíc bude mít možnost pojmenovat, diamant byl totiž v Jihoafrické republice objeven teprve nedávno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diamant Sun drop

Diamant Sun drop | Zdroj: Reuters

Diamant o hmotnosti přes 110 karátů, tedy více než 22 gramů, je výjimečný nejen svou velikostí, ale také tvarem. Díky němu je dosud přezdíván jako Sun drop, tedy Sluneční kapka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O diamantu Sun drop natáčela Barbora Kreuzerová

Experti si také cení jeho barevnosti, proto očekávají, že se může vydražit v přepočtu až za téměř 300 milionů korun. V odborných názvech se barva Sluneční kapky označuje termínem ‚fancy vivid yellow‘.

„Znamená to luxusně živá žlutá barva. Je to velice dobré hodnocení, protože ten kámen má krásný oheň, krásnou brilanci a ta barva je opravdu jasně žlutá. To kámen činí jedinečným,“ vysvětluje certifikovaný gemolog ze společnosti Diamond Club Erika Lori.

Padne rekord?

Podle odborníků by dnes mohl padnout rekord. Každopádně aukční síň Sotheby, která aukci pořádá, odhaduje možný zisk až na 15 milionů dolarů, to je v přepočtu asi 281 milionů korun. I přes tu částku, která bude asi většině lidem připadat astronomická ale aukční síň věří, že se diamant prodá.

„Myslím, že 15 milionů dolarů je opravdu dobrá cena. Myslím, že se diamant prodá. Loni jsme v Ženevě prodali kámen za 46 milionů dolarů. Skutečně kvalitní diamanty si takovou cenu zaslouží a Sun drop je právě jedním z nich,“ uvádí spolupředseda aukční síně Sotheby ve Švýcarsku David Benett.

Že se kupec najde si myslí i gemolog ze společnosti Diamond Club Erika Lori:

„Věřím tomu, že se ten kámen prodá a věřím i tomu, že padne rekord. Můj osobní odhad je 140 až 146 000 dolarů za karát.“

Diamant je uchovatel hodnoty. I když jsou pořád žluté diamanty trochu častější než třeba diamanty růžové, tak i investice do nich se dá doporučit. Je jich totiž omezené množství.

V aukci jsou ale nabízeny další vzácné šperky, například klenoty darované tureckým sultánem Abdulem Hamidem II. na konci 19. století. Ještě předtím se budou prodávat historické hodinky, mezi nimiž nechybí ani Rolexky patřící někdejšímu spolkovému kancléři Konrádu Adenauerovi.

Robert Mikoláš, Barbora Kreuzerová, pir, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme