Obrovský výpadek proudu ochromil americká velkoměsta

Největší výpadek elektrického proudu v amerických dějinách zasáhl severovýchod a středozápad Spojených států a také jih Kanady. Postižena byla velkoměsta jako New York, Detroit, Toronto nebo Ottawa. Prezident George Bush ujistil, že nejde o teroristický čin. Kaskádovitý výpadek mohla podle expertů způsobit zastaralá přenosová síť, která těžko zvládá kritickou dobu letních veder.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manhattan se nořil v tmě | Zdroj: ČTK

Velká města na východě Spojených států a v části Kanady zůstala bez proudu v noci na pátek. Zasažen byl New York, ale bez proudu byli i lidé v Clevelandu v Ohiu, Detroitu ve státě Michigan, ale havárie postihla také kanadské Toronto a Ottawu. Příčiny se stále šetří, patrně nehodu zavinila porucha na dálkové přenosové síti s následným dominovým efektem v energetické soustavě.

Podařilo se předejít panice a nejsou hlášena žádná umrtí při evakuaci z výtahů výškových budov, tunelů metra ani ze silnic. Američané projevili zatím smysl pro trpělivost a vzájemně si pomáhají. Nejhorší chvíle mohou ale zejména nemohoucích lidem v rozpálených mrakodrapech způsobit nadcházející hodiny, kdy bude kulminovat horko.

K výpadku elektřiny došlo v době podvečerní špičky, kdy se lidé chystali jít z práce domů. Někteří zůstali uvězněni v metru, jiní na křižovatkách. Během tří hodin se ale drtivou většinu podařilo osvobodit. Tisíce lidé opustily manhattanský ostrov přes mosty a na lodích.

Někde se už svítí, jinde dělí od obnovení dodávek proudu hodiny a například město automobilů Detroit může být bez elektřiny až do neděle. Technická závada a kaskádovitý výpadek způsobily ohromné problémy na letištích i v centrech měst, rozeběhly se krizové scénáře záchranných a bezpečnostních týmů a nemocnic.

Lidé, kteří bydlí ve výškových budovách a nechtělo se jim jít do neklimatizovaných tmavých bytů po schodech, strávili noc na ulici nebo v restauracích při svíčkách. Zprávy o vývoji situace se šířily metodou od ucha k uchu. Pořádek zajišťovaly tisíce policistů a do chvíle, kdy existovalo podezření z teroristického útoku hlídaly významná místa speciální jednotky.

Prezident Bush z Kalifornii ocenil klidnou reakci veřejnosti na zhroucení energetického systému podstatné části Ameriky. Takové přerušení dodávek elektřiny je asi největším v historii, i když například v New Yorku není ničím neobvyklým.

Severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina připomíná, že pro obyvatele největšího amerického města to byla další prověrka jejich připravenosti necelé dva roky po zkoušce nejtěžší, které byli vystaveni při útoku na Světové obchodní středisko.

Všechny celoplošné televizní stanice se soustředily především na situaci v New Yorku, i když bez elektřiny byl po šestnácté hodině během tří minut ve Spojených státech například také Detroit v Michiganu, Cleveland v Ohiu a Toronto s Ottawou v Kanadě.

Uklidňujícím způsobem na národ u obrazovek působil spořádaný odchod lidí z Manhattanu. Obyvatelé přijali s úlevou, že jde o technické selhání a ne o teroristický útok. Starosta New Yorku Michael Bloomberg radil lidem u rozhlasových přijímačů, jak předejít tomu, aby se nepříjemnost nezměnila v tragédii. Tisíce policistů bylo rázem v ulicích, zajištěn byl provoz nouzových telefonních linek a nezbytný chod nemocnic.

Klid ocenili i prostí obyvatelé. Televizi CNN to potvrdil i jeden z Newyorčanů: "Velice na mě zapůsobilo, že se všichni pohybovali po ulicích velmi klidně, i doprava byla v klidu. Nikdo nepanikařil - a to ani ve chvíli, kdy ještě nikdo nevěděl, co se děje. Byl to prostě takový celkový pocit klidu, všichni čekali, až se dozví, o co jde."

Jak se dodávka elektřiny začíná postupně obnovovat, varoval guvernér státu New York George Pataki, že je potřeba, aby lidé energií šetřili.

"Nechceme, aby lidé ráno vstali, viděli, že světla už zase svítí a začali hned používat pračky, zapínat klimatizaci, prostě, aby se chovali tak jako předtím. Chceme, aby všichni pokračovali v šetření, aby byli opatrní a pomohli nám, aby se dodávka elektřiny obnovila všude co nejbezpečněji a nejrychleji."

Newyorčané byli navíc požádáni, aby v pátek nechodili do práce. Megapole se tak chce vyhnout dalším komplikacím v dopravě, protože obnova provozu metra bude časově náročná.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Kateřina Pospíšilová, Igor Maňour, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme