Obrovský zájem Poláků o spisy totalitní policie

Polský Institut národní paměti se potýká s lavinou žádostí o přístup ke spisům komunistické tajné policie. Paniku způsobilo zveřejnění tzv. Wildsteinova seznamu. Ten obsahuje asi čtvrt milionu jmen agentů státní bezpečnosti i pronásledovaných osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svazky StB

svazky StB | Foto: Archiv ČRo

Institut národní paměti není schopen příval zájemců zvládnout. Premiér Marek Belka proto dnes uvolnil na provoz této instituce dva miliony zlotých z vládních zdrojů - tedy asi 15 milionů korun. Podle ředitele Institutu Leona Kierese je to stejně málo.

Dva miliony nebudou na rychlé vyřešení této složité situace stačit - lidé si budou muset počkat možná i několik měsíců, řekl profesor Kieres. Vedení institutu původně slibovalo, že celá procedura nebude trvat déle než dva týdny.

Institut, který převzal archivy státní bezpečnosti, původně disponoval rozpočtem 100 milionů zlotých. Poslanci mu ale pro letošek osm milionů ubrali. Zastánci lustrací se domnívají, že se politici snaží činnost Institutu paralyzovat.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme