OBSE: Běloruské volby nebyly standardní

Běloruské parlamentní volby nevyhověly standardům běžným v členských zemích Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. V Minsku to oznámili představitelé pozorovatelské mise této organizace. Volby v Bělorusku skončily úplným vítězstvím stoupenců prezidenta Lukašenka. Opozice nezískala jediné ze 110 křesel v parlamentu. Také výsledek referenda o změně ústavy vyzněl ve prospěch prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

běloruské volby | Foto: Pavel Novák

Demokratické zásady voleb nebyly mocenskými orgány respektovány. Mnoho kandidátů bylo vyškrtnuto z hlasovacích listin, což omezilo voličům možnost výběru. Uvedla na tiskové konferenci pozorovatelů OBSE místopředsedkyně parlamentního shromáždění této organizace Tone Tingsgaardová.

Podle ní Bělorusko tentokrát promarnilo možnost udělat krok k přiblížení se rodině evropských států.

Vedoucí pozorovatelské mise OBSE v Bělorusku Andrey Gloverová řekla, že pozorovatelé došli k závěru, že parlamentní volby výrazně neodpovídaly standardům OBSE. Hlasování ale pozorovatelská mise za zfalšované přímo neoznačila.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme