OBSE hlásí z východu Ukrajiny další incidenty, v Minsku začínají mírová jednání

V běloruském Minsku se bude opět řešit budoucnost Ukrajiny. Vyjednavači za Rusko, OBSE, separatisty a Ukrajinu mají jednat o demilitarizaci válečných zón, výměně zajatců a dodržování příměří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspektoři OBSE zkoumají trosky obytného domu v Doněcku (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Atmosféra ale mírovým jednáním není příliš nakloněná. Podle včerejší zprávy zvláštní mise OBSE, která monitoruje situaci na východě Ukrajiny, pozorovatelé zaznamenali za posledních 48 hodin 253 explozí, zejména v oblasti Doněcku.

A to včetně střelby z těžkých zbraní, které by tam už podle předchozích dohod neměly být, tanků a dělostřelectva. Incidenty se soustředily do okolí doněckého letiště a byly také u Mariopolu ve vesnici Širokino.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na východě Ukrajiny před mírovými rozhovory v Minsku mluvil zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Inspektoři OBSE také navštívili sklady zbraní, kam měla být podle minských mírových dohod stažena těžká bojová technika.

V ukrajinských skladech konstatovali, že některé zbraně, které tam měly být, tam nejsou. A z míst uložení těžkých zbraní povstalců tzv. Luhanské republiky zmizely prakticky všechny zbraně.

Ukrajinská strana má v Minsku především zájem o obnovení výměny zajatců podle principu všechny za všechny. Současně také prosazuje aktivnější přístup OBSE a zajištění kontroly volně prostupné rusko-ukrajinské hranice.

Separatisté požadují zastavení útoků v oblasti Širokina, jednání o ústavní reformě Ukrajiny, která by decentralizovala zemi, a také o ukončení ekonomické blokády.

Martin Dorazín, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme