OBSE kritizuje návrh slovenského mediálního zákona

Nový tiskový zákon z dílny slovenské vlády premiéra Roberta Fica dnes ostře kritizovala Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě. Největší evropská bezpečnostní organizace vyzvala slovenský parlament, aby navrhovanou normu neschválil. Podle OBSE tiskový zákon ohrožuje svobodu slova a úřadům dává moc nad novináři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

noviny | Foto: Jan Rosenauer

Návrh zákona počítá s tím, že ministerstvo kultury bude posuzovat, zda-li jsou informace v médiích společensky přijatelné nebo ne. Zároveň dává úřadu pravomoc rozhodovat o pokutě až do výše 200.000 korun.

Do úzkých se tak může dostat novinář, který kupříkladu zlehčí informace o pěstování marihuany nebo třeba o interrupci. Navíc tiskový zákon nařizuje médiím, aby publikovaly reakce jakéhokoliv subjektu, který se cítí dotčený, ať už byla zpráva pravdivá nebo ne.

Pro slovenské novináře zní kritika OBSE jako rajská hudba, protože s vládou vedou těžké boje a premiér Robert Fico je pravidelně označuje za politickou opozici. Ministerstvo kultury výhrady celoevropské organizace odmítlo.

Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme