OBSE se pře s maďarskou vládou kvůli novému mediálnímu zákonu

Proti novému maďarskému mediálnímu zákonu má Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě výhrady i po úterních rozhovorech v Budapešti. Se státním tajemníkem odpovědným za vládní komunikaci Zoltánem Kovácsem tam jednala zástupkyně OBSE pro svobodu tisku Dunja Mijatovičová. Zástupce maďarské vlády odsoudil postoj organizace jako fundamentalistický.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dunja Mijatovičová a Zoltán Kovács na tiskové konferenci v Budapešti

Dunja Mijatovičová a Zoltán Kovács na tiskové konferenci v Budapešti | Foto: Gregor Martin Papucsek

Dunja Mijatovičová Radiožurnálu řekla, že by po budapešťských jednáních byla mnohem spokojenější, kdyby hostitelé přijali návrhy a postoje OBSE. Za důležité však v tomto momentě označila to, že dialog o maďarském mediálním zákoně pokračuje.

"Pokračujeme v monitorování a nadále budeme poukazovat na problémy, které vidíme jako vážné. Všechno, co jsem již řekla ve veřejných vystoupeních na adresu maďarského zákona, všechny výhrady, vnímáme pořád jako problémy,“ uvedla.

Dunja Mijatovičová například stále tvrdí, že jednobarevná mediální rada nepřispívá k pluralismu, a také jmenování předsedy rady na devět let je podle ní problematické.

Maďarský státní tajemník Zoltán Kovács tyto kritiky odmítl a OBSE obvinil ze zaujatosti. "Namísto politických stanovisek, v daném případě fundamentalistických postojů, bychom měli přejít na pole střízlivého rozumu a odborné diskuse,“ řekl.

Podle něj je maďarský zákon zcela v souladu s evropskými normami a neodklání se od praxe v evropských zemích.

Gregor Martin Papucsek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme